Reklama

Niewidzialność z kałamarnicy

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wyizolowali a następnie wyhodowali białko, które w przyszłości może pomóc w opracowaniu powłok o niezwykłych właściwościach – donosi serwis Dvice.

Tym białkiem jest tzw. reflektyna występująca w płaszczu kałamarnic. Dzięki niej zwierzęta mogą zmieniać kolor i odbijać światło, co pozwala im skutecznie ukrywać się przed drapieżnikami.

Naukowcom udało się wyizolować to białko, a następnie wyhodować w kolonii bakterii. W ten sposób otrzymali cienką warstwę, której właściwości są dwukrotnie bardziej uwydatnione niż w przypadku zwierząt.

Badacze są pewni, że ubrania pokryte taką warstwą pozwolą być całkowicie niewidzialnym dla kamer termowizyjnych, z czego na pewno skorzystają żołnierze.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kałamarnica | niewidzialność | naukowcy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy