Filmowe podsumowanie zawodów marsjańskich łazików, które wygrali Polacy

Wybitni studenci Politechniki Świętokrzyskiej, z zespołu Impuls, pokonali 35 drużyn, przybyłych do amerykańskiego stanu Utah z 10 krajów świata, w słynnych na całym świecie zawodach University Rover Challenge.

Filmowe podsumowanie zawodów marsjańskich łazików, które wygrali Polacy
Filmowe podsumowanie zawodów marsjańskich łazików, które wygrali PolacyGeekweek

Przypominamy, że tegoroczne międzynarodowe zawody łazików marsjańskich stanęły pod znakiem bardzo silnej polskiej reprezentacji, ponieważ do USA pojechało aż 8 drużyn z naszego kraju. Tylko reprezentanci USA okazali się liczniejszą grupą, bo było w sumie 11 zespołów. To pokazuje, jakich mamy zdolnych młodych inżynierów, którzy opracowują technologie doceniane przez największych ekspertów ze świata przemysłu kosmicznego.

W trakcie zawodów, które odbyły się w pobliżu analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station (MDRS) w Utah, gdzie panują warunki najbardziej zbliżone do marsjańskich, łaziki miały do wykonania kilka ważnych zadań, za które przyznawano punkty.

Polacy z zespołu Impuls zdobyli w sumie 363 punkty, które okazały się zwycięskie. Na drugim miejscu uplasował się zespół Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University. Studenci uzyskali 329,5 punktu. Tymczasem na trzeciej pozycji wylądował zespół Stanford Student Robotics, z prestiżowego Stanford University, z 323 punktami, a na czwartej Polacy z PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską, z 312 punktami.

Oprócz zespołu PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej i Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, na zawodach pojawili się również studenci z AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i ARGO z Politechniki Białostockiej.

Polacy odnoszą liczne sukcesy w zawodach University Rover Challenge. W 2017 roku drużyna Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. W 2018 roku PCz Rover Team okazał się zwycięzcą, trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte, zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

Źródło: GeekWeek.pl/University Rover Challenge / Fot. University Rover Challenge/Impuls

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas