Takiego robota z realistyczną mimiką jeszcze nie widzieliście [WIDEO]

Robot od brytyjskiej firmy Engineered Arts zachwyca realizmem poruszania się i mimiki twarzy. Może robot Ameca u wielu budzić obrzydzenie, ale niewątpliwie jest to ogromny krok naprzód w rozwoju robotyki.

Robot od brytyjskiej firmy Engineered Arts zachwyca realizmem poruszania się i mimiki twarzy. Może robot Ameca u wielu budzić obrzydzenie, ale niewątpliwie jest to ogromny krok naprzód w rozwoju robotyki.
Niesamowicie realistyczny robot od Engineered Arts /Engineered Arts /materiały prasowe

Chociaż prace nad robotami humanoidalnymi trwają od kilku dekad, to jednak wciąż ich realizm pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi tu o nasz niski poziom technologiczny, a raczej niesamowicie złożoną maszynerię ludzkich ciał, którą pewnie jeszcze długo perfekcyjnie nie będziemy potrafili symulować za pomocą robotów.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Nazywa się Ameca i pochodzi z Wielkiej Brytanii. To robot humanoidalny, który może poszczycić się niezwykle realistyczną mimiką i odpowiednią gestykulacją. To zasługa technologii AI. Co prawda, wciąż daleko mu do ideału, ale śmiało można rzec, że jest to ogromny postęp, o czym możecie przekonać się sami, oglądając opublikowany materiał filmowy z tą maszyną.

Reklama

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Ameca to prototyp w wersji demonstracyjnej. Prace nad nim trwają od kilku lat i będą kontynuowane przez wiele kolejnych. Zmierzają jednak w dobrym kierunku, bo całokształt może zachwycić. Jak informują inżynierowie z Engineered Arts, na razie ruchoma jest górna część robota. Dolna jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego będzie ukończona dopiero za 2-3 lata.

Brytyjska firma zapowiedziała udostępnienie swoich robotów humanoidalnych, napędzanych technologią sztucznej inteligencji, do zastosowania w szpitalach, bankach, imprezach czy innych wydarzeniach, w których takie wynalazki będą przydatne. Maszyny Ameca mogą zabawiać gości, służyć pomocą turystom czy nawet pojawić się w telewizji i warsztatach technologicznych.

Roboty humanoidalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na świecie. Pomimo faktu, że wciąż u wielu ludzi budzą obrzydzenie, to jednak są przyszłością naszej cywilizacji, a szczególnie krajów rozwiniętych, w których społeczeństwo starzeje się i w niedalekiej przyszłości będzie potrzebowało opiekunów czy po prostu przyjaciół. Takie maszyny staną się zbawieniem i polepszą jakość życia milionów ludzi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ameca | Robot | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama