Takiego robota z realistyczną mimiką jeszcze nie widzieliście [WIDEO]

Robot od brytyjskiej firmy Engineered Arts zachwyca realizmem poruszania się i mimiki twarzy. Może robot Ameca u wielu budzić obrzydzenie, ale niewątpliwie jest to ogromny krok naprzód w rozwoju robotyki.

Niesamowicie realistyczny robot od Engineered Arts
Niesamowicie realistyczny robot od Engineered ArtsEngineered Artsmateriały prasowe

Chociaż prace nad robotami humanoidalnymi trwają od kilku dekad, to jednak wciąż ich realizm pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi tu o nasz niski poziom technologiczny, a raczej niesamowicie złożoną maszynerię ludzkich ciał, którą pewnie jeszcze długo perfekcyjnie nie będziemy potrafili symulować za pomocą robotów.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Nazywa się Ameca i pochodzi z Wielkiej Brytanii. To robot humanoidalny, który może poszczycić się niezwykle realistyczną mimiką i odpowiednią gestykulacją. To zasługa technologii AI. Co prawda, wciąż daleko mu do ideału, ale śmiało można rzec, że jest to ogromny postęp, o czym możecie przekonać się sami, oglądając opublikowany materiał filmowy z tą maszyną.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Ameca to prototyp w wersji demonstracyjnej. Prace nad nim trwają od kilku lat i będą kontynuowane przez wiele kolejnych. Zmierzają jednak w dobrym kierunku, bo całokształt może zachwycić. Jak informują inżynierowie z Engineered Arts, na razie ruchoma jest górna część robota. Dolna jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego będzie ukończona dopiero za 2-3 lata.

Brytyjska firma zapowiedziała udostępnienie swoich robotów humanoidalnych, napędzanych technologią sztucznej inteligencji, do zastosowania w szpitalach, bankach, imprezach czy innych wydarzeniach, w których takie wynalazki będą przydatne. Maszyny Ameca mogą zabawiać gości, służyć pomocą turystom czy nawet pojawić się w telewizji i warsztatach technologicznych.

Roboty humanoidalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na świecie. Pomimo faktu, że wciąż u wielu ludzi budzą obrzydzenie, to jednak są przyszłością naszej cywilizacji, a szczególnie krajów rozwiniętych, w których społeczeństwo starzeje się i w niedalekiej przyszłości będzie potrzebowało opiekunów czy po prostu przyjaciół. Takie maszyny staną się zbawieniem i polepszą jakość życia milionów ludzi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas