Android w drodze na drugie miejsce

Android jest na najlepszej drodze do tego, aby zająć miejsce numer dwa w zestawieniu najczęściej stosowanych systemów operacyjnych dla urządzeń przenośnych - taki rozwój sytuacji przewiduje przynajmniej prognoza analityków z firmy Gartner.

Według ich szacunków należy się spodziewać, że producenci tacy jak Samsung w drugiej połowie roku dostarczą wiele urządzeń z Androidem w niższych segmentach cenowych. W następstwie tego Android rozpowszechni się na znacznie większą skalę wśród odbiorców masowych. Numerem jeden pozostanie Symbian.

Według Gartnera system operacyjny Google'a w 2009 roku uzyskał udziały w rynku na poziomie 3,9 procent. Do końca 2010 roku analitycy spodziewają się wzrostu do 17,7 procent. Taki skok może wystarczyć do zdystansowania konkurentów - iOS-a, BlackBerry OS-a oraz Windows Phone. Zdaniem Gartnera pozycja Symbiana osłabnie z 46,9 procent w 2009 roku do 40,1 procent do końca 2010 roku.

Do 2014 roku sprzęt z Androidem będzie stanowił 29,6 procent wszystkich bezprzewodowych systemów operacyjnych - to wystarczy, aby zagrozić pozycji Symbiana, który wtedy ma działać na 30,2 procent takich urządzeń. Symbian i Android wspólnie zagospodarują 59,8 procent całego rynku - ocenia Gartner. Udziały urządzeń z BlackBerry OS-em spadną z 17,5 procent w 2010 do 11,7 procent w roku 2014, a pozycja Apple'a i jego iOS-a, osłabi się z 15,4 do 14,9 procent. Prognozowany udział rynkowy Windows Phone stopnieje z 4,7 do 3,9 procent. Ogółem otwartoźródłowe platformy zagospodarują ponad 60 procent rynku smartfonów.

Reklama

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: system operacyjny | Android | procent | w drodze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama