EmporiaTALK - komórka dla seniorów

Na polskim rynku w końcu zadebiutowały telefony komórkowe dla osób starszych. Czy spełniają one powierzone im zadanie? Sprawdźmy to na przykładzie Emporia TALK.

Telefony komórkowe dały nam szansę na kontakt z bliskimi. Nie można jednak ukryć, że wraz z postępem technologii, w tyle pozostawione zostały osoby starsze. Seniorzy zwyczajnie boją się takich urządzeń jak komputery czy telefony komórkowe. Dlaczego jednak mieliby ich nie używać?

Zaskakujące, że tak długo nikt nie zdecydował się na sprowadzenie do naszego kraju telefonów przeznaczonych dla osób starszych. Po letnim debiucie aparatów marki myPhone w komórkowej sieci W Rodzinie, przyszła pora na austriackie telefony Emporia, które trafiły do sieci Era. Nam dane było przetestować model Emporia TALK.

Reklama

Pierwsze wrażenie

W pudełku znajdziemy telefon i ładowarkę. Na tym koniec. Aparat został specjalnie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb osób starszych.. Dostęp do większości funkcji jest możliwy przez duże i ergonomiczne przyciski. Obudowa telefonu jest plastikowa, ale sprawia wrażenie dość solidnej. Klawisze w EmporiaTALK są naprawdę duże i wciskają się bez problemów. Oprócz panelu numerycznego, powyżej znajdziemy przyciski "góra" i "dół" oraz przyciski odpowiadające za odebranie i odrzucenie rozmowy.

Z boku umieszczono przycisk włączający telefon, przyciski zmiany poziomu głośności i blokadę telefonu (mowa o stronie lewej). Po prawej stronie umieszczono natomiast przycisk włączający latarkę, suwak umożliwiający natychmiastowe przejście do menu SMS-ów, a także suwak uruchamiający alarm. Z jednej strony wydaje się to dość dużą liczbą opcji, jak dla osoby starszej - jeśli jednak przyjrzymy się takiemu rozłożeniu dokładniej, widać, że dzięki niemu użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji telefonu przy pomocy jednego przycisku. Jest to pomysł lepszy niż np. wybieranie konkretnych opcji z poziomu menu telefonu. To mogłoby być zbyt skomplikowane dla niektórych osób.

Nie pozostaje nam nic innego, jak włączyć telefon.

Komórka dla dziadka i babci

Wyświetlacz zamontowany w tym modelu troszeczkę rozczarowuje. Powód? Sprawia wrażenie odrobinę małego (przekątna - tylko 2 cale). Co prawda podawana godzina została napisana naprawdę wyraźnymi i dużymi cyframi, a w momencie odbierania rozmowy na ekranie pojawiają się duże litery, to jednak wyświetlacz mógłby być większy. Ekran zastosowany w EmporiaTALK jest monochromatyczny - muszę przyznać, że nie widziałem takiego ekranu od czasów mojego stareńkiego Siemensa. Zapomniałem także, jak dobrą widoczność gwarantuje taki ekran.

Ciekawym gadżetem można nazwać wymienioną już wcześniej latarkę - może ona pomóc osobom niedowidzącym. Natomiast sygnał alarmu jest bardzo głośny, podobnie jak dzwonek - zatem na pewno zostanie on usłyszany przez mających problemy ze słuchem. Szkoda, że w opisywanym modelu nie znajdziemy przycisku LIFE, którego naciśnięcie pozwala użytkownikowi wezwać pomoc. Po przytrzymaniu go przez trzy sekundy telefon automatycznie wybiera zapisany numer. Jeżeli nikt nie odbierze, wybierany jest kolejny z pięciu zapisanych na liście numerów, aż do nawiązania połączenia. Ten element występuje jedynie w serii ze słowem LIFE w nazwie.

Testy w praktyce

Telefon postanowiłem na chwilę sprezentować mojej babci, która komórki wcześniej nie posiadała, a zna się jedynie na obsłudze telefonu stacjonarnego. Po dłuższych negocjacjach, i wyjaśnieniu obsługi telefonu, babcia powoli zaczęła przyzwyczajać się do telefonu. Bez wątpienia jednak to osoba znająca się na technologiach powinna włożyć za osobę starszą kartę SIM, sprawdzić, czy wszystko działa i - przede wszystkim - wytłumaczyć cierpliwie seniorowi, jak działa telefon. Warto także dobrać odpowiednią ofertę i wytłumaczyć, na jakiej zasadzie ona działa. Po kilku dniach senior powinien bez większych przeszkód operować aparatem telefonicznym. Co ważne, telefon wytrzyma kilka dni na jednym ładowaniu - takie są plusy prostej technologii.

Podsumowanie

Z jednej strony wielu użytkowników komórek twierdzi, że szukają telefonu, który ma służyć wyłącznie do dzwonienia i esemesowania, ale tak naprawdę nie sięgnęliby oni po tak proste aparaty. Tymczasem EmporiaTALK spotkała się ze zrozumieniem wszystkich młodych ludzi, którym pokazywałem ten telefon - zatem wyraźnie widać, że tego typu aparaty są dobrym prezentem dla naszych dziadków i rodziców. Oby na rynku pojawiło się jak najwięcej komórek dla seniorów.

PLUSY

prostota i funkcjonalność,

obsługa przystosowane dla osób starszych.

MINUSY

wyświetlacz mógłby być większy,

w tym modelu nie ma przycisku LIFE.

Specyfikacja

System 900/1800

Maksymalny czas rozmów [min] 130

Maksymalny czas czuwania [godz] 180

Wymiary [mm] 123x58x17

Waga [g] 118

Rozdzielczość wyświetlacza [piksele] 128x64

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emporia | przyciski | telefony komórkowe | komórka | telefony | telefon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy