HTC Hero - telefon do Web 2.0

Dzisiaj smartfon nie może obejść się bez dobrego systemu operacyjnego. Android - system operacyjny Google - już został nazwany największym konkurentem Symbiana oraz Windows Mobile. Sprawdzamy, czy to prawda na przykładzie HTC Hero.

Obecnie na rynku mamy kilka mobilnych systemów operacyjnych, a Android, chociaż jest to dość świeży OS, już zyskał bardzo dużą renomę. Przed tym systemem jeszcze długa droga, natomiast my doczekaliśmy się pierwszego telefonu na Androidzie, który nie jest związany z T-Mobile - HTC Hero. Czy to w pełni sygnowane przez tajwańskiego producenta urządzenie spełnia pokładane w nim nadzieje?

Biała obudowa

Pierwsze, co rzuca się w oczy to wzniesiona dolna część obudowy telefonu - znamy już ten patent z telefonów G1. Ma on rzekomo sprawić, że Hero będzie dobrze układał się w dłoni podczas prowadzenia rozmowy. W rzeczywistości nie czuć więcej różnicy. Obudowa sprawia wrażenie solidnej, szczególnie solidnie wygląda obwoluta wzmacniająca ekran smartfona.

W telefonie umieszczono ekran o rozdzielczości 3,2 cala i rozdzielczości 320 na 480. Wymiary opisywanego telefonu to 112 na 56,2 na 14,35 mm - aparat nie jest zatem duży (jego waga - 135 gramów z baterią). Poniżej ekranu znajdziemy cztery główne przyciski (odrzucenie/odebranie, przejście do menu głównego oraz przycisk wywołujący opcje menu). Do tego dochodzi jeszcze przycisk uruchamiający wyszukiwarkę oraz przycisk powrotu. Jest jeszcze jeden dodatek - mały trackball, który pełni tutaj rolę klawiszy kierunkowych. Niektórym nie podoba się wspomniana "kuleczka", ale kiedy zawiedzie interfejs dotykowy - może nas ona uratować.

Reklama

Podsumowując, wygląd HTC Hero nie pozostawia wiele do życzenia - telefon prezentuje się elegancko i nowocześnie. Ten styl wykonania może nie spodobać się każdemu, ale tak przecież bywa w przypadku elektroniki użytkowej.

Na androidzie

Największym plusem HTC Hero nie jest jednak jego wygląd, ani technikalia, tylko oprogramowanie. HTC rzeczywiście wykorzystało Androida, aby oddać w nasze ręce iście internetowy telefon. Nowością w przypadku Hero jest przygotowany przez HTC interfejs Sense - umożliwia on daleko idącą personalizację telefonu, szczególnie przydatną dla osób intensywnie korzystających z serwisów społecznościowych (niestety, mówimy o wsparciu dla tych najpopularniejszych, zagranicznych - FaceBook, Twitter i Flickr).

Główny pulpit składa się z siedmiu ekranów, na których możemy umieszczać interesujące nas widety, np. widok pokazujący zawartość skrzynki, galerii czy pogodę na ekranie telefonu. Co więcej, Sense umożliwia połączenie kanałów informacyjnych (takich jak rozmowy telefoniczne, emaile, wiadomości tekstowe) i aplikacji w jednym widoku, ułatwiając komunikację z innymi osobami. Sense agreguje wszystkie informacje, zbierając je w jednym punkcie, umożliwiając takie miłe akcenty jak np. automatyczne dodanie zdjęcia z serwisu społecznościowego.

HTC przeniosło także do Hero pomysły ze swoich telefonów działających na Windows Mobile - m.in. charakterystyczne przeglądanie zdjęć poprzez przerzucanie miniaturek zdjęć umieszczonych na głównym panelu czy wspomniane już widety pogodowe.

Najważniejsze pytanie brzmi - czy Android w Hero sprawuje się dobrze. Jak najbardziej - brzmi odpowiedź. Interfejs dotykowy nie budzi zastrzeżeń, ułożenie ikon i opcji jest w miarę intuicyjne (nie obyło się bez kilku rozbudowanych ustawień i kolejnych menu), a pisanie wiadomości tekstowych oraz maili na wirtualnym panelu w praktyce sprawdza się lepiej niż na większości konkurencyjnych telefonów.

Za duży plus należy także uznać dostęp do sklepu Android Market, który umożliwia pobranie setek różnych programów - od wirtualnych przewodników na emulatorach starych konsol kończąc. Spora część programów nie jest co prawda tak dobrze dopracowana, jak aplikacje znane nam z App Store Apple, ale przynajmniej nie potrzebujemy karty kredytowej, aby się do Android Market zalogować. Przy okazi

Zatem z punktu widzenia oprogramowania, HTC Hero nie powinien mieć kompleksów. A jak prezentuje się sama technologia?

Słów kilka o technikaliach

Specyfikacja techniczna telefonu zawsze była drobnym problemem dla HTC. W Hero pamiętano wreszcie o umieszczeniu wyjścia na słuchawki 3,5 mm Jack. To bez wątpienia plus. Niestety, po raz kolejny nie dodano flesza do aparatu, co sprawia, że będzie on zupełnie nieprzydatny w ciemnych pomieszczeniach. Jednak jakość zdjęć wykonanych przy dobrym świetle nie budzi jakiś większych zastrzeżeń.

Dzięki dobrej optymalizacji systemu operacyjnego, nie ma mowy o jakichkolwiek problemach z wieszaniem się systemu. Trzeba jednak przyznać, że Hero potrafi czasami zaliczyć poślizg przy przechodzeniu z opcji do opcji. Zdarza się to jednak sporadycznie.

Bateria

Tutaj czeka na nas niespodzianka - telefony HTC z Windows Mobile były znane z krótkiego czasu pracy. Tym razem jest lepiej - przy standardowym wykorzystaniu telefonu (kilkanaście minut rozmowy, trochę internetu i sporadycznie korzystanie z aplikacji) możemy mówić o 48 godzinach bez konieczności ładowania.

Podsumowanie

Android z telefonu na telefon robi się coraz bardziej ciekawy. Wiele wskazuje na to, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwie zawodowym graczem. Jednak nadal brakuje nam naprawdę perfekcyjnego telefonu, który byłby godny tego systemu. Hero był już blisko, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie, ale tylko jeśli intensywnie korzystamy z internetu. W przeciwnym razie mija się to z celem.

PLUSY

- doskonały telefon do sieci i Web 2.0

- świetny system operacyjny

MINUSY

- brak flesza w aparacie

SPECYFIKACJA TECHNICZNA HTC HERO

Platforma Android

Procesor Qualcomm MSM7200A, 528 MHz

Pamięć ROM: 512 MB

RAM: 288 MB

Karty pamięci microSD (kompatybilna z SD 2.0)

Wymiary 112 x 56,2 x 14,35 mm

Waga 135 gramów z baterią

Ekran TFT-LCD 3,2-cala o rozdzielczości 320x480 HVGA

Sieci HSDPA/WCDMA o 900/2100 MHz do 2 Mb/s up-link i 7,2 Mb/s down-link Quad-band GSM/GPRS/EDGE o 850/900/1800/1900 MHz

Łączność Bluetooth 2.0 z EDR i A2DP do słuchawek bezprzewodowych Wi-Fi: IEEE 802.11 b/g

HTC ExtUSB - 11-pin mini-USB 2.0 i audio jack w jednym audio jack standard 3,5 mm audio jack

Aparat 5 megapiksela z auto focus,

Obsługiwane formaty audio MP3, AAC (AAC, AAC+, AAC-LC), AMR-NB, WAV, MIDI i Windows Media Audio 9

Obsługiwane formaty wideo MPEG-4, H.263, H.264 i Windows Media Video 9

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekran | menu | System operacyjny | Android | telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy