iPhone X - przyszłość smartfonów według Apple

iPhone X - smartfon Apple godny 10. rocznicy urodzin iPhone'a /AFP

Reklama

Po długich oczekiwaniach i niezliczonych przeciekach, firma Apple wreszcie zaprezentowała swoje najnowsze smartfony. Zgodnie z przewidywaniami, gwiazdą wieczoru został iPhone X.


Od momentu premiery pierwszego smartfona z logo nadgryzionego jabłka minęło już 10 lat. Przez ten czas telefony komórkowe bardzo się zmieniły, stając się nie tylko urządzeniami przydatnymi, ale wręcz niezbędnymi. Zmieniło się także podejście firmy Apple do prezentacji swoich urządzeń. Z roku na roku obserwujemy coraz większą lawinę przedpremierowych przecieków, która tym razem osiągnęła apogeum. O nowych iPhone'ach od dłuższego czasu wiedzieliśmy już praktycznie wszystko - do odkrycia pozostało zaledwie kilka kart. A mimo to, podczas prezentacji w Steve Jobs Theater iPhone X oczarował. Można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. 

Wygląda inaczej, a jednak znajomo

iPhone X to sprzęt jubileuszowy, przygotowany z myślą o uczczeniu 10. rocznicy premiery pierwszego smartfona Apple. Jest to smartfon wyjątkowy - wyjątkowo wykonany, wyjątkowo wyposażony, wyjątkowo wyceniony. Status "exclusive" towarzyszy mu na każdym kroku. Podczas prezentacji kilkukrotnie podkreślano, że to "przyszłość smartfonów wg Apple".

W przeciwieństwie do nowo zaprezentowanych modeli iPhone 8 i iPhone 8 Plus, które wyglądają podobnie do zeszłorocznych smartfonów (poza szklanym tyłem obudowy), iPhone X przeszedł prawdziwą ewolucję stylistyczną. Nowy sprzęt Apple zrywa tym samym z linią designerską zapoczątkowaną przed czterema laty w iPhonie 6.

Reklama

iPhone X jest pierwszym bezramkowym smartfonem w portfolio Apple, z ekranem type edge-to-edge. Ekran wypełnia praktycznie całą powierzchnię przedniego panelu. Sprzęt ma u góry charakterystyczne wcięcie zarezerwowane dla głośnika, czujnika zbliżeniowego i kamerki Face ID. Jak zapewne już zauważyliście - nowy iPhone nie ma najbardziej rozpoznawalnego elementu marki iPhone, czyli okrągłego przycisku Home. Nie ukrył się on także na froncie urządzenia, który został wykonany ze szkła. To właśnie dlatego do odblokowywania iPhone'a X nie używamy dotyku a... wzroku. Jest to możliwe dzięki innowacyjnemu sposobowi rozpoznawania twarzy Apple, który na detekcję właściciela potrzebuje zaledwie setnych części sekundy. Smartfona można wybudzić także stukając w ekran.


Wreszcie z OLED-em

iPhone X ma piękny 5,8-calowy wyświetlacz OLED wyprodukowany przez firmę LG nazwany Super Retina Display. Obsługuje on technologię True Tone i pracuje w rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli. Ekran wspiera także HDR10 i Dolby Vision.

Ze względu na usunięcie przycisku Home, zmianie uległy także przyciski funkcyjne iPhone'a X. Klawisz odpowiedzialny w poprzednich generacjach za wybudzanie znacznie się wydłużył i zyskał nową nazwę. To teraz przycisk boczny (ang. side button), którym możemy wywołać różne reakcje w zależności od sytuacji, m.in. aktywować Siri, włączyć aparat czy użyć Apple Pay. Nowy smartfon Apple - podobnie jak poprzednie modele - nie ma złącza słuchawkowego.


Nie ulega wątpliwości, że iPhone X jest najlepszym smartfonem kiedykolwiek stworzonym przez Apple. Ale przecież takie zapewnienia słyszymy co roku. Nowy iPhone ma na pokładzie procesor A11 Bionic, 3 GB pamięci RAM i pracuje pod kontrolą systemu iOS 11.  

iPhone X będzie dostępny w dwóch kolorach, w dwóch wariantach pojemnościowych (64 i 256 GB) i zadebiutuje na rynku 3 listopada. Ceny? Model 64 GB został wyceniony na 4979 zł, natomiast kupno wersji 256 GB to wydatek rzędu 5729 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPhone | Apple | iOS

Reklama

Reklama

Reklama