Mobilna rewolucja - dwunastka Tegry
Nvidia i jej partnerzy podczas targów Computex na Tajwanie przedstawili 12 nowych mobilnych urządzeń internetowych, wykorzystujących procesor Tegra - chociaż są to niewielkie sprzęty, swoją mocą biją na głowę niektóre komputery stacjonarne.
- Rewolucja w komputerowych urządzeniach przenośnych właśnie nadeszła - powiedział Michael Rayfield, szef działu urządzeń mobilnych w firmie Nvidia. Nowe urządzenia z układem Tegra, wśród których znajdują się netbooki i tablety, zapewniają możliwość przeglądania internetu z jakością znaną z komputerów typu desktop, z akceleracją Flash wideo i animacji oraz pełną obsługą wideo o rozdzielczości 1080p (czyli Full HD). Omawiane procesory pozwalają także na zasilanie w trybie "zawsze włączony", umożliwiające nieustanny dostęp do internetu i jednocześnie oferują czas działania do 5 razy dłuższy niż obecne netbooki.
Na co jeszcze pozwala Tegra?
- przeglądanie stron z technologią Flash,
- Słuchanie muzyki przez 25 dni bez przerwy po jednym ładowaniu,
- Oglądanie wideo HD o rozdzielczości 1080p przez czas dochodzący do 10 godzin,
- Zabawę z grami komputerowymi.
W opracowaniu znajduje się obecnie ponad 20 urządzeń z procesorem Tegra, z których uczestnicy targów Computex mogą zobaczyć:
- Compal Communications, Inc. CN88 (netbook),
- ICD Ultra (tablet),
- Inventec Applications Corp. Rainbow (netbook),
- Mobinnova Mabo (tablet),
- Mobinnova ViewBook N910 (netbook),
- Pegatron Vivid (netbook),
- Wistron M5 (netbook).
Na razie mamy zatem do czynienia wyłącznie z komputerami przenośnymi, ale z czasem Tegra trafi także do telefonów komórkowych, co oznacza absolutny skok jakościowy w możliwościach tego typu urządzeń - mówimy tutaj o zaawansowanej grafice i obsłudze kilkunastu rozbudowanych programów jednocześnie. Pierwszym tego zwiastunem były targi telekomunikacyjna w Barcelonie, podczas których Nvidia pokazała pierwsze urządzenia mobilne korzystające z Tegry.
ŁK