Omnia HD - prawie jak kamera

Telefonów multimedialnych jest u nas pod dostatkiem, dlatego najlepiej sprawdzić oferowane przez producentów modele w warunkach terenowych - smartfon Omnia HD firmy Samsung zabraliśmy ze sobą do Kairu.

Tak się złożyło, że pod koniec zeszłego roku pierwsza Omnia towarzyszyła nam podczas podróży do Tokio oraz Pragi - zatem postanowiliśmy skorzystać z nadarzającej się okazji i zabrać Omnię HD do Kairu. Multimedialne oraz komunikacyjne funkcje tego telefonu wydają się doskonałe na tego typu wypady. Zatem - jak sprawowała się Omnia HD w krainie faraonów?

Pierwsze wrażenie

W pudełku znajdziemy standardowy zestaw - telefon, ładowarka, zestaw słuchawkowy oraz kabel USB. Ominia HD jest duża i masywna - ma rozmiary 123 na 58 na 12.9 i waży 148g. To dobrze - multimedialne telefony mają prawo mieć większe gabaryty. Omnia prezentuje się solidnie - to równie ważne. Liczbę przycisków ograniczono do minimum - zatem mamy standardowe przyciski odpowiedzialne za odbieranie i odrzucanie rozmów, przyciski odpowiedzialne za zwiększanie poziomu głośności (a także zoom) oraz przycisk blokujący klawiaturę telefonu.

Reklama

Od razu w oczy rzuca się ogromny wyświetlacz AMOLED (3,7") - jakością bije ona na głowę standardowe wyświetlacze i przy okazji obsługuje 16 mln kolorów. Telefon obsługuje rozdzielczość 640 na 360, zatem trudno mówić o "prawdziwym HD". Z drugiej jednak strony - to przecież telefon. No właśnie, telefon multimedialny powinien mieć duży ekran, zatem taką decyzję Samsunga należy uznać za słuszną.

Ogólnie - wyglądem Omnia HD nie odbiega designem od wcześniejszej wersji, za wyjątkiem kosmetycznych i technologicznych poprawek. Koreańczycy wiedzą, jak zrobić dobrze wyglądający telefon - tym razem także się udało. Włączmy zatem Omnię HD.

Możliwości

Opisywany smartfon jest pierwszym telefonem Samsunga korzystającym z interfejsu Symbian S60 5.0 autorstwa Nokii. Rezygnacja z Windows Mobile 6.1 na korzyść Symbiana okazała się bardzo trafna - Samsung zostawił swoje szlagierowe widżety TouchWiz (szansa na personalizację głównego pulpitu), natomiast resztę opcji doskonale znamy z telefonów Nokii (chociażby tak prozaiczne rozwiązania jak Budzik).

System jest stabilny, interfejs dotykowy działa bez problemów - ikony są duże, a takie podstawowe funkcje jak pisanie wiadomości tekstowych zrealizowane są naprawdę poprawnie. Podobnie jak w przypadku 5800 - tutaj interfejs dotykowy nie wywołuje frustracji.

Telefon ma także moduł GPS wraz z zintegrowanym kompasem - potrzeba będzie jednak oprogramowanie do nawigacji. Firmowo na telefonie nie mamy zainstalowanego oprogramowania. Nie obyło się oczywiście bez modułu Wi-Fi i komunikacji 3G - dotykowy ekran sprawuje się dobrze przy oglądaniu stron internetowych i surfowaniu po sieci.

Kręcimy film

Jednym z kluczowych elementów Omnia HD maja być multimedialne funkcje telefonu - jest to pierwszy telefon na świecie wyposażony w zapis i dekodowanie obrazu w rozdzielczości 720p (zapis wideo 24fps w rozdzielczości 1280 na 720p). Brzmi to dumnie, aczkolwiek nakręcone materiały nie powalają jakością - owszem, są naprawdę dobre, ale nie jest to poziom kamery wideo. Najbardziej rozczarowuje rejestracja dźwięku - nie jest on dobrej jakości. Po prostu w tym miejscu ograniczeniem jest sam telefon. Jednak i tak Omnia HD bije na głowę inne komórki w tej materii.

Omnia HD stanowiła naszą kamerę wideo podczas relacji z konkursu Imagine Cup 2009 - poniżej jeden z nakręconych materiałów.

Natomiast aparat fotograficzny (rozdzielczości 8 megapikseli) nie budzi większych kontrowersji - tutaj widzimy już, że aparaty mające 8 Mpix powoli reprezentują poziom "prawdziwych" aparatów. Nie zabrakło takich opcji jak detekcja twarz, rozpoznawanie uśmiechu czy detekcja mrugnięcia. Rewelacyjnie sprawuje się opcja fotografii panoramicznej - czyli szansa na zrobienie 6 zdjęć, które od razu są montowane w jedno zdjęcie przez odpowiednią aplikację w telefonie. W przeciwieństwie do niektórych telefonów - dioda LED w Omnia HD daje na tyle dużo światła, aby robić zdjęcia przy słabszym oświetleniu.

Bateria

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej Omnia - także Omnia HD wytrzymuje naprawdę długo, jak na standardy telefonów multimedialnych. Przy umiarkowanych korzystaniu z funkcji multimedialnych oraz komunikacyjnych telefon można ładować co dwa dni. Bezpieczniej będzie go ładować codziennie, ale podczas testów Omnia HD nigdy nie "umarła" z powodu wyczerpanej baterii. Niektóre multimedialne telefony miały ten problem.

Podsumowanie

Obecna cena Samsung Omnia HD - 2700 zł - może odstraszyć. Z czasem ten model stanieje, zatem warto śledzić jego losy. Bez wątpienia Omnia HD jest lepszą propozycją niż przykładowo Ultra Touch HD. Bez wątpienia mamy w rękach jeden z najlepszych telefonów multimedialnych na rynku.

PLUSY

- świetny do multimediów,

- bardzo dobry wyświetlacz.

MINUSY

- Przeciętna rejestracja dźwięku przy kręceniu wideo,

Samsung OMNIAHD (I8910) SPECYFIKACJA PRODUKTU

Sieć HSUPA 5,76Mbps / HSDPA 7,2 Mbps EDGE/GPRS Class 12 czterozakresowy (850/900/1800/1900) UMTS trzyzakresowy (900/1900/2100MHz)

System operacyjny Symbian S60 5.0 (interfejs dotykowy)

Wyświetlacz Ekran dotykowy 3,7" 16M QHD AMOLED (360x640)

Aparat fotograficzny 8 megapikseli CMOS + CIF Autofocus / lampa LED / funkcja detekcji twarzy /rozpoznawania uśmiechu/ detekcja mrugnięcia/ fotografia panoramiczna

Obraz DivX / XviD / H.263 / H.264 / WMV / MPEG4, RV Zapis wideo 24fps@HD (1280 x 720p) DLNA i wyjście HD TV (niezbędny klucz sprzętowy DLNA) Edycja wideo: przycinanie, dubbing audio, dubbing live, dodawanie napisów, zapis obrazu

Dźwięk Radio FM z RDS MP3 / AAC / AAC+ / eAAC+ / WMA / RA Podwójny głośnik stereo i DNSe 2.0

Funkcje dodane GPS / S-GPS / Xtragps z nawigacją, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, kompas, akcelerometr

Łączność Bluetooth v2.0 / USB 2.0 / Wi-Fi

Pamięć 8 GB / 16 GB pamięci + slot pamięci zewnętrznej: microSDHC? (do 32 GB)

Wymiary 123 x 58 x 12.9/148g

Bateria 1500 mAh

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | GPS | ekran | Samsung | kamera | wideo | telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy