Ile zarobili artyści z Polski na Spotify w 2023 roku? Duże kwoty

Spotify opublikowało najnowszy raport "Loud & Clear". Są w nim dane o tantiemach przekazywanych właścicielom praw do muzyki. Artyści z Polski w 2023 roku podzielili się kwotą 150 milionów złotych. Dla wszystkich wykonawców, którzy mają swoje piosenki w serwisie, Spotify wypłacił 9 miliardów dolarów.

Spotify wypłaciło polskim artystom 150 milionów złotych w 2023 roku.
Spotify wypłaciło polskim artystom 150 milionów złotych w 2023 roku.123RF/PICSEL

  • To pierwszy raz, gdy Spotify pokazuje, ile zarabiają polscy artyści z odtwarzania muzyki. 
  • Kwota 150 milionów złotych jest ponad 20 procent wyższa niż w 2022 roku i 750 procent wyższa niż w 2017 roku. 
  • Ponad połowę wszystkich tantiem wygenerowanych przez polskich artystów w 2023 roku na Spotify dostali artyści niezależni lub niezależne wytwórnie płytowe.

Pieniądze zostały przekazane właścicielom praw do muzyki, takim jak wytwórnie i wydawcy, którzy następnie płacą artystom, w tym kompozytorom, autorom i wykonawcom, na podstawie ich indywidualnych umów.

Kto zarabia na Spotify najwięcej? Serwis nie zdradza nazwisk, ale w liczbach wygląda to następująco:

  • 580 polskich artystów zarobiło ponad 50 000 złotych wyłącznie z tytułu tantiem pochodzących ze Spotify (wzrost o 20% w porównaniu z rokiem 2022 i ponad 4-krotny w ciągu ostatnich pięciu lat).
  • Liczba polskich artystów, którzy w 2023 roku zarobili ponad 100 000 złotych wzrosła o ponad 25% w porównaniu z rokiem 2022 i niemal 5-krotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.
Polska może pochwalić się mnóstwem wyjątkowych talentów, a w Spotify jesteśmy oddani wzmacnianiu ich obecności na naszej platformie i poza nią na całym świecie.
Mateusz Smółka ze Spotify

9 miliardów dolarów od Spotify dla artystów z całego świata

2023 rok był rekordowy pod względem płatności ze Spotify dla artystów. Całkowita kwota wyniosła 9 miliardów dolarów. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba ta wzrosła trzykrotnie i stanowi znaczącą część ponad 48 miliardów dolarów, które Spotify wypłaciło właścicielom praw do muzyki od momentu powstania.

Co ciekawe na Spotify są niespodziewani milionerzy. Wielu twórców, którzy wygenerowali w 2023 roku co najmniej milion dolarów z tytułu tantiem, nie jest powszechnie znanych i nie potrzebowało hitu, aby osiągnąć duży sukces na platformie. 80 procent z nich nie było nawet na liście Top 50 Spotify Daily Global Songs.

2023 rok był też rekordowy dla niezależnych artystów. To właśnie do nich trafiła połowa gigantycznej kwoty tantiem (4,5 miliarda dolarów).

Jak zarabia się na Spotify i o co chodzi z tantiemami?

Osoby, które publikują swoje utwory na Spotify czy w innych serwisach streamingowych, zarabiają na niej uzyskując tantiemy.

Tantiemy za nagranie są wypłacane wykonawcom przez licencjodawcę, który przesłał muzykę. Zazwyczaj jest to wytwórnia lub dystrybutor.

Tantiemy za publikację to z kolei pieniądze należne autorom piosenek lub właścicielom kompozycji. Trafiają do organizacji, które zarządzają prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Spotify informuje na stronie internetowej, że nie płaci tantiem za każde odtworzenie piosenki. Płatności mogą się różnić w zależności od sposobu odtwarzania muzyki lub umowy, jaką wykonawca zawarł z wytwórnią czy dystrybutorem.

Wkrótce polscy wykonawcy mogą zarobić więcej za muzykę odtwarzaną w internecie (np. na Spotify). Minister kultury zapowiedział bowiem wprowadzenie unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywa DSM), która obejmuje przemysł muzyczny i audiowizualny.

Będzie się to wiązało wyższymi tantiemami dla twórców, ale także prawdopodobnie z wyższymi cenami abonamentów dla Polaków.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Informacja prasowa/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas