Jak włączyć Dolby Atmos w Netflix? Filmy, w których dźwięk ma znaczenie

Dolby Atmos to szczególny rodzaj dźwięku. Gwarantuje niesamowite doznania. Po raz pierwszy Atmos pojawił się w kinie w 2012 roku, a dwa lata później trafił do odbiorników kina domowego i serwisów streamingowych. Filmy i seriale z Dolby Atmos oferują Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video czy Disney Plus. Transmisja takiego dźwięku sprawia, że widz jest otoczony rozchodzącym się i zmiennym pogłosem, co przekłada się na niesamowite wrażenia.

 • Technologia Dolby Atmos pokazuje, że dla widza liczą się zarówno odbieranie szerokiego pasma dźwięków, jak i jego emisja. 
 • To innowacyjne brzmienie jest nazywane dźwiękiem przestrzennym, co oznacza, że ludzkie ucho rejestruje nie tylko jeden płaski tembr, ale dodatkowo jego przejścia.  
 • Widz słyszy wyraźną zmianę, ponieważ w przestrzeni dźwięk odbija się od obiektów, zmieniając swoją częstotliwość. W efekcie np. hałas wywołany przelatującym helikopterem jest nad wyraz rzeczywisty i płynnie zmienia swoje położenie w trakcie jednej sceny. 
 • Warto obejrzeć wybrany film w systemie Dolby Atmos, by przekonać się o nieprzeciętnej jakości takiej ścieżki dźwiękowej.

Reklama

Co to jest Dolby Atmos?

Aby zrozumieć, co to jest dźwięk Dolby Atmos, trzeba przybliżyć kwestię starszego formatu - dźwięku przestrzennego surround. 

Dźwięk przestrzenny zapewniał wrażenie głębi i dokładniejsze poczucie kierunku, z którego się wydobywa. Najpopularniejszymi  konfiguracjami dźwięku surround były: 

 • 5.1 (głośnik centralny, dwa przednie boczne i dwa tylne boczne oraz subwoofer), 
 • 7.1 (z dodatkowymi głośnikami po bokach z tyłu).

Dolby Atmos to rozwinięcie tego formatu. Do wspomnianej wcześniej konfiguracji dochodzą głośniki na suficie skierowane w dół lub soundbar wspierający technologię Dolby Atmos skierowany ku górze.

Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać wrażenie najgłębszego, najdokładniejszego trójwymiarowego dźwięku przestrzennego, jaki można obecnie uzyskać.

Pozwala na to też obsługa do 118 obiektów audio, które można dowolnie umieścić w wirtualnej przestrzeni 3D dźwięku. Oznacza to niemal nieograniczone możliwości precyzyjnego oddania kierunku poszczególnych źródeł dźwięku w muzyce, filmach i grach.

Do uzyskania Dolby Atmos potrzebne są: 

Czy Netflix ma Atmos?

Popularna platforma streamingowa Netflix oferuje Dolby Atmos w wybranych produkcjach. Żeby doświadczyć najlepszej jakości audio, jaką zapewnia system Dolby Atmos, konieczny jest dostęp do najdroższego pakietu Premium Netflixa.

Takim dźwiękiem w domowym zaciszu można się cieszyć wtedy, gdy oprócz odpowiedniego filmu dysponujesz jakościowym odtwarzaczem i głośnikami, które dobrze sobie poradzą z tym szczególnym zapisem brzmienia.  

Polecane jest tutaj nagłośnienie 5.1.4., czyli dwa głośniki frontowe, dwa głośniki tylne, głośnik centralny, subwoofer oraz cztery głośniki efektowe, które umieszcza się na suficie zwrócone w kierunku widza. Często taki zestaw ze względów finansowych jest ograniczany do wariantu 5.1.2. Alternatywnie wybiera się również głośniki, które mimo umieszczenia ich na dole dobrze odbijają dźwięk od sufitu.

Jakie filmy na Netflixie są z dźwiękiem Dolby Atmos?

Platforma Netflix oferuje różne produkcje z dźwiękiem Dolby Atmos - od dokumentów przyrodniczych, przez bajki dla najmłodszych, aż po szybkie filmy akcji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "atmos". 

Tytuły, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to:

 • Wiedźmin - cały serial jest nagrany w technologii Dolby Atmos, dlatego widz słyszy dobrze nie tylko krzyki potworów czy dialogi bohaterów, lecz także odgłos miecza w trakcie walki.
 • Na Zachodzie bez zmian - film Netflixa, który zdobył cztery Oscary, w tym za muzykę. Choćby z tego powodu warto obejrzeć tę produkcję z dźwiękiem Dolby Atmos.   
 • 1899 - to nowy serial zaprezentowany z wysoką jakością dźwięku, w którym podczas seansu doskonale wychwytuje się odgłosy statku i czy szum spiętrzonej wody.
 • Stranger Things - serial łączący elementy przygodowe z horrorem i s-f, którego akcja rozgrywa się w latach 80. Efekty nie tylko na ekranie. Zwróć uwagę na dźwięk Atmos. 
 • Nie patrz w górę - produkcja zaskakuje zarówno rejestrem odgłosów słyszalnych na co dzień w biurze czy na ulicy, jak i niespotykaną kakofonią nut kosmosu. 
 • Psie pazury - to produkcja Netflixa nagrodzona Oscarem, które wyróżnia westernowa konwencja. Widza zachwycą zatem realistyczne odgłosy konnych przejażdżek, a także rozlewanego do kieliszków alkoholu czy zapalanej zapałki. 

Nie można również przejść obojętnie obok koreańskiej produkcji "Okja", mającej charakter kina familijnego, lub też przyrodniczej perełki "Tańcząc z ptakami", która urzeka magnetyzującym światem fauny i flory. 

Jak włączyć Dolby Atmos w Netflix?

Jeśli mamy sprzęt obsługujący dźwięk, to przy opisie tytułu będzie widoczne logo Dolby z napisem Atmos.

Netflix zastrzega, że filmy i seriale mogą nie mieć dźwięku Dolby Atmos w danym języku. Nawet jeśli mamy odpowiednią ikonkę, niezbędne będzie wybranie wersji oryginalnej oznaczonej jako Atmos i polskich napisów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Netflix | Dolby Atmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy