Nie masz serialu na weekend? 6 najlepszych kryminałów na Netflix

Nie masz co obejrzeć w weekend? Nic straconego, otóż przedstawiamy krótką listę seriali kryminalnych, które zasługują na szczególną uwagę. Nie będziecie musieli godzinami wertować wyszukiwarki Netflixa. Poniżej znajdziecie historie, od których włos jeży się na głowie, i takie, które wbiją Was w fotel. Co warto obejrzeć na Netflixie?

Co obejrzeć na Netflixie przez weekend?
Co obejrzeć na Netflixie przez weekend?123RF/PICSEL

Gigantyczna oferta Netflixa

Netflix jest jedną z największych na świecie platform streamingowych, gdzie znajdują się tysiące seriali, filmów i programów ze wszystkich możliwych gatunków. Jednakże w tym gąszczu propozycji ciężko jest wybrać coś, przy czym zostaniemy na dłużej. Przedstawiamy krótką listę propozycji świetnych seriali kryminalnych na Netflixie.

Ukochane dziecko

Zestawienie rozpoczynamy mocnym thrillerem. Media są zgodne, że jest to serial, o którym ciężko zapomnieć. Jak sami twórcy piszą: "Ten thriller zaczyna się tam, gdzie inne się kończą".  Historia opowiada o Lenie i dwójce dzieci Hannah i Jonathanie, którzy są uwięzieni w domu bez okien. Ich egzystencja bazuje jedynie na porach wydawania posiłków przez ojca, których ich więzi. Jednakże Lenie udaje się uciec z mrocznego domu, wskutek czego niemal ginie w wypadku samochodowym. Hannah, która jej towarzyszy, zaczyna opowiadać pielęgniarkom o mrożących krew w żyłach faktach z jej dotychczasowego życia.

Jednakże prawdziwy koszmar zaczyna się, kiedy do szpitala przyjeżdża dwójka starszych osób, które przez prawie 13 lat rozpaczliwie poszukują swojej zaginionej córki.

Produkcja ta znalazła się w rankingu TOP10 Netflixa w aż 84 krajach. Warto wspomnieć, że niemiecka propozycja jest miniserialem z zaledwie sześcioma odcinkami po około 50 minut każdy. Dlatego też serial "Ukochane dziecko" jest idealny na weekend.

Sposób na morderstwo

Historia skupia się na Annalise Keating, wybitnej adwokatce z zakresu prawa karnego, która jednocześnie jest wykładowczynią na jednym z najlepszych uniwersytetów. Każdego roku wybiera ona spośród studentów najlepsze i najbardziej ambitne osoby, które przyjmuje na staż do swojej kancelarii. Jednakże w tym roku grupa podopiecznych dosłownie wywraca jej życie do góry nogami, otóż młodzi ludzie przypadkowo dokonują... morderstwa.

Produkcja jest to wielowątkową historią kryminalną o tuszowaniu zbrodni, poświęceniu, żalu, niespełnionych ambicjach, ale też o nieodwzajemnionej miłości, która rodzi się w brutalnym i szorstkim świecie morderstw i prawa karnego. Serial zadziwia zwrotami akcji, tutaj niemal wszystko nie jest tym, czym się wydaje. Widz dostaje prawdziwy rollercoaster wrażeń, emocji i mylnych tropów.

Serial powstawał od 2104 do 2020 roku. W sumie powstało 6 sezonów, czyli 90 odcinków po około 45 minut każdy, dlatego też propozycja ta może "starczyć na długie tygodnie".

Prawo Lidi Poët

Wyjątkowym serialem kryminalnym na Netflixie jest z pewnością "Prawo Lidi Poët". Historia jest inspirowana życiem pierwszej włoskiej prawniczki. Produkcja łączy dramat, kryminał i XIX-wieczny klimat. Jak się okazuje, kobieta ma nowatorskie podejście do spraw kryminalnych, które nie cieszy się poparciem ówczesnych adwokatów. Lidia walczy ze sprawcami zbrodni oraz z... włoskim prawem, które zabrania jej wykonywania zawodu. Z pewnością serial przypadnie do gustu zarówno fanom kryminałów, jak i fanom seriali kostiumowych. Obecnie wypuszczono jeden sezon składający się z sześciu odcinków trwających od 40 do 52 minut.

Śnieżna dziewczyna

Hiszpański serial kryminalny podbił Netflixa w 2023 roku. Mroczna historia toczy się w Maladze w Hiszpanii. W 2010 roku podczas Pochodu Trzech Króli dochodzi do zaginięcia małej dziewczynki. W akcję poszukiwawczą włącza się dziennikarka-stażystka Miren. Kobieta rozpoczyna własne śledztwo, które sprawia, że na nowo rozdrapywane są stare rany. Jednakże jej zmagania trwają zdecydowanie dłużej, niż planowała. W serialu znajdziemy kilkuletnie przeskoki w czasie, które pokazują ewolucję śledztwa. Produkcja ma zaledwie sześć odcinków trwających od 42 do 50 min.

Rojst, Rojst 97 i Rojst Millenium

Serial Rojst jest jednym z najlepszych polskich seriali kryminalnych ostatnich lat. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na wyśmienitą obsadę, m.in. Andrzej Seweryn,  Magdalena Różczka, Dawid Ogrodnik, Zofia Wichłacz, czy Magdalena Walach.

Pierwszy sezon zabiera nas do ponurego okresu PRL-u (końcówka 1984 roku). W lesie na obrzeżach miasta dochodzi do podwójnego morderstwa, jedną z ofiar jest miejscowy działacz komunistyczny. W całą akcję zostaje wplątany młody ambitny dziennikarz. Jednocześnie przewija się wojenna historia lasu, który sam w sobie jest wątkiem fabularnym.

Drugi sezon rozgrywa się po powodzi tysiąclecia w 1997 roku. W trakcie oględzin szkód milicja znajduje ciało nastolatka, jednakże, jak się okazuje, jego śmierć nie była przypadkowa. Poznajemy również dalsze losy głównych bohaterów i odkrywamy coraz mroczniejsze zagadki okolicznego lasu. Natomiast trzeci sezon skupia się wokół porwań, kolejnych morderstw i niewyjaśnionych spraw sprzed 30 lat. Serial świetnie pokazuje realia kolejnych dekad, zachwyca świetną grą aktorską, a także wyjątkowością przedstawianych historii. Tę produkcję koniecznie trzeba zobaczyć.

Mindhunter

Historia serialu skupia się wokół dwóch agentów FBI oraz psycholożki, którzy wspólnie rozpoczynają niezwykły projekt badawczy, którego celem są wywiady z... uwięzionymi seryjnymi mordercami. Ma to pomóc w zrozumieniu ich psychiki, co z kolei ma być przydatne w rozwiązywaniu bieżących spraw. W kolejnych odcinkach widz coraz bardziej zanurza się w coraz mroczniejsze i odleglejsze zakamarki ludzkiej psychiki, a także poznaje wizje, popędy, czy zachcianki seryjnych morderców.

Pierwszy sezon rozgrywa się w latach 1977-1980, kiedy psychologia kryminalna dopiero raczkuje. Drugi sezon ma miejsce w 1980 i 1981 roku i skupia się na rozwiązaniu tajemniczej serii 28 morderstw. Produkcja ma dwa sezony i 19 odcinków trwających od 34 do 73 minut.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas