10 najjadowitszych zwierząt na świecie

Ich trucizna służy przede wszystkim do obrony. Ilość toksyny i jej siła często skutkują bolesnym porażeniem lub nawet śmiercią. Jakie zwierzęta są najjadowitsze? Zapraszamy do naszego zestawienia...

article cover

10 najjadowitszych zwierząt na świecie

Najbardziej bolesne ukłucie: Leiurus quinquestriatus to najniebezpieczniejszy i najmniejszy skorpion na świecie. W porównaniu z innymi skorpionami nie powoduje tylu zgonów, ponieważ naraz jest w stanie wstrzyknąć bardzo mało trucizny. Ale ukłucie jest niezmiernie bolesne. Toksyna po dostaniu się do organizmu atakuje układ nerwowy. Występuje głównie w suchych obszarach Afryki i Azji.
Niebezpieczna mutacja: Pomimo silnej trucizny ryba rozdymka tygrysia (Takifugu rubripes), jest typowym przysmakiem kuchni japońskiej. Normalnie trucizna jest obecna tylko w wątrobie i ikrze ryby, ale z powodu zmian klimatu, ryba mutuje i toksyna przenika do jej mięśni i skóry. Trucizna tetradotoksyna działa już po kilku minutach po spożyciu i blokuje drogi oddechowe.
Bananowy postrach: Phoneutria fera to pająk osiągający rozmiary do 6 cm. Można go znaleźć w południowo-wschodniej Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Urugwaju. Jego trucizna jest bardzo silna, ugryzienie bardzo bolesne, a jeśli dawka trucizny jest duża, następuje porażenie układu nerwowego.
Chrząszcz, który zabija: Pryszczel lekarski, majka lekarska, kantaryda czyli Lytta vesicatoria, to 12–20-milimetrowy chrząszcz znany pod mylną nazwą „hiszpańska mucha”. Występuje w Europie Południowej i Środkowej, także w Polsce. Uważany jest za najbardziej toksycznego chrząszcza. Jego ciało wydziela śmierdzący płyn, który zawiera toksyczną substancję kantarydynę. W mniejszych ilościach jest stosowany jako afrodyzjak, ale ciężko ustalić bezpieczną dawkę. Kiedy za dużo toksyny dostanie się do organizmu, może się to skończyć nawet śmiercią. Hiszpańska mucha była bardzo popularna wśród trucicieli.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas