Reklama

Archeolodzy znaleźli zwierzęce kości służące do… hazardu i wróżbiarstwa

Czego używano do gry w kości, kiedy jeszcze nie było dobrze nam znanych wielościanów? Otóż używano… prawdziwych kości zwierząt. W ostatnim czasie archeolodzy pod starożytnym miastem w południowym Izraelu odnaleźli ich setki.

Pod starożytnym miastem Maresha w południowym Izraelu, a konkretnie w podziemnym kompleksie jaskiń, archeolodzy odkryli ponad 530 astragali, czyli kości skokowych bydła, owiec, kóz i świń. Ludzie w starożytności wykorzystywali je w hazardzie, czy w praktykach okultystycznych. Odnalezione artefakty mają około 2000 lat.

Charakterystyczne kości zwierząt posiadają sześć asymetrycznych wklęsłych i wypukłych boków, co doskonale sprawdza się w różnego rodzaju grach. Artefakty były przerobione w różny sposób, np. część z nich była perforowana, a część wypełniona ołowiem. Badania dotyczące znaleziska zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Levant.

Reklama

Astragale, czyli kości do gry

Wiele kości zawierało inskrypcje związane z poszczególnymi grami, na części astragali wyryto imię Nike, czyli greckiej bogini zwycięstwa. Inne zawierały zwroty i/lub polecenia w zależności od rodzaju gry, np. "stop" lub "jesteś spalony". Na wielu kościach można znaleźć  również napisy "Afrodyta", "Eros", czy "Hera" - imiona bogów miłości, współżycia i małżeństwa. Według naukowców astragale te mogły być wykorzystywane w celu zabiegania o szczęście w miłości.

Naukowcy sądzą, że kości, na których nie ma inskrypcji, mogły być wykorzystywane w różnego rodzaju ceremoniach, które wiązały się z kultem. Tym bardziej że część z nich odnaleziono obok "tekstów wróżbiarskich", czy obok innego materiału związanego z kultem.

- Zgromadzenie (kości - red.) pokazuje, że w starożytnych ciężkich czasach, podobnie jak dzisiaj, ludzie szukali pomocy w magii i zaklęciach oraz w tzw. nieznanym świecie." - powiedział dr Lee Perry-Gala z Israel Antiquities Authority. Archeolog dodaje także: - Ponadto wiemy, że astragale były używane do gier. Warto zauważyć, że mamy przykłady dzieci pochowanych z podobnymi kośćmi do gier. Kostki te odgrywały rolę w towarzyszeniu dzieciom w następnym świecie. -

Autorzy artykułu doszli do wniosku, że: "astragale były używane w Maresha przez różnych ludzi i do różnych celów: gier dla dzieci, gier dla dorosłych, hazardu i wróżbiarstwa."

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy