Badają przeżycia z pogranicza śmierci

Przeżycia z pogranicza śmierci zdarzają się zdumiewająco często. Doświadczyła ich Francuzka Karen Dessureault, gdy w wieku 20 lat zapadła w śpiączkę. Przez dwie dekady nie mówiła jednak o tym nikomu, bojąc się posądzenia o chorobę umysłową.

Karen przeżyła śmierć kliniczną: - Bardzo szybko znalazłam się tuż pod sufitem mojego mieszkania. Zobaczyłam moje ciało leżące na łóżku, a jednocześnie ujrzałam moich przyjaciół grających w karty. Nie wiem, jak i dlaczego to się stało, ale widziałam wszystko jednocześnie: grę, moje ciało, ludzi, karty, które trzymał każdy z graczy - wszystko razem. Zdałam sobie sprawę, że mogę przenikać przez ściany, potem, że jestem na zewnątrz, że przyciągają mnie gwiazdy i że poruszam się wśród gwiazd - wyznaje.

Karen Dessureault wróciła do życia, i ostatecznie zdecydowała się porozmawiać z człowiekiem, który ma nadzieję, że nauka wkrótce udowodni realność przeżyć z pogranicza śmierci.

Reklama

Test odbioru wrażeń zewnętrznych

- Nauka bada te przeżycia już od 30 lat, ale póki co nie jest w stanie wyjaśnić ich całkowicie - mówi Jean-Pierre Jourdan, badacz przeżyć z pogranicza śmierci.

- Analizując te doświadczenia i porównując je z wieloma innymi, podobnymi relacjami, zrozumieliśmy, że te osoby dostrzegają wszystko, co je otacza. To bardzo interesujące, ponieważ oznacza to, że możemy opracować obiektywny test odbioru wrażeń zewnętrznych - twierdzi Jourdan.

Monitorowanie przeżyć z pogranicza śmierci

Czy może być lepsze miejsce do tego celu niż szpitale, gdzie śmierć zawsze czai się za rogiem? W południowo-wschodniej Anglii naukowcy próbują monitorować przeżycia z pogranicza śmierci w czasie rzeczywistym.

Na tablicy umieszczono obraz widoczny jedynie z góry. Każdy więc, kto unosi się pod sufitem, powinien móc go dostrzec i zapamiętać. Specjalny respirator pomaga przedłużyć życie, dając badaczom dodatkowy czas na obserwację pacjentów walczących z nadchodzącą śmiercią.

Faza odwracalna może trwać do godziny

- Po śmierci człowieka następuje okres, w którym ta śmierć jest odwracalna. Możemy przywrócić pacjenta do życia, jeśli uda nam się wznowić dopływ krwi do mózgu i innych organów. Próbujemy zrozumieć to, czego ludzie doświadczają właśnie w tej odwracalnej fazie, która może trwać do godziny - mówi Sam Parnia,badacz przeżyć z pogranicza śmierci.

To zrozumienie będzie dotyczyło nas wszystkich.

Jak mówią niektórzy, dwie rzeczy w życiu są nieuniknione: jedna to podatki, druga to śmierć.

Tłum. Katarzyna Kasińska na podst. AFP

Zobacz film:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy