Chińczycy wybudują sztuczną „górę” pełną nowych technologii

Chińczycy chcą wybudować „górę”, która będzie skrywać wyjątkowe rozwiązania technologiczne. Inżynierowie stworzą budowlę przypominającą w swoim wyglądzie prawdziwy szczyt porośnięty drzewami. Projektanci inspirowali się krajobrazem i starożytną historią Chin. W środku ma mieścić się wyjątkowe technologiczne muzeum.

W Xi’an w środkowych Chinach ma powstać niepowtarzalne muzeum nowych technologii. Budowla ma przypominać górę, która porośnięta jest przez gęsty las. Kształt inspirowany jest lokalnym krajobrazem, gdzie dominują góry, rzeki oraz doliny. Jednocześnie położono tutaj nacisk również na starożytne pochodzenie miasta Xi’an. Cechą charakterystyczną budynku ma być z kolei zakrzywiona forma z ekspansywnymi przeszkleniami na frontowej fasadzie.

Reklama

Niezwykła sztuczna góra pełna technologii powstanie w Chinach

Elewacja dachu ma przybierać formę schodkową, gdzie mają znajdować się tarasy i chodniki. Ponadto znajdzie się tutaj również bardzo duża liczba różnego rodzaju roślin (w tym krzewów i ziół) oraz drzew. Na szczycie ma znajdować się platforma widokowa, z której będzie można podziwiać widok na ponad 5,7-milionowe miasto.

Jak twierdzi firma Stefano Boeri Architetti, która stworzyła niezwykły projekt: "Projekt obejmuje na dachu wiszący ogród stanowiący ciągłość z parkiem oraz system tarasów, które umożliwiają odwiedzającym wejście na budynek i uzyskanie nowego spojrzenia na otaczającą panoramę miejską".

W komunikacie można przeczytać także: "Zielone tarasy dostępne dla obywateli będą integralną częścią kulturalnego programu wydarzeń muzeum (w różnych obszarach będą odbywać się projekcje, zajęcia, pokazy i występy), a także zaoferują obywatelom nową publiczną przestrzeń na świeżym powietrzu, z niespotykanymi dotąd widokami na parki w mieście".

We wnętrzu będą znajdować się cztery główne przestrzenie wystawiennicze, a także strefy wystaw czasowych. Ponadto dostępne będą również specjalne strefy handlowe. Wszystkie te przestrzenie będą połączone ze sobą dwupoziomowym centralnym atrium.

Główną barwą ma być jasnoniebieski odcień, jak podaje architekt Stefano Boeri, kolor ten jest powszechny w sztuce cyfrowej i projektowaniu oraz powiązany jest z nowymi technologiami. Jednocześnie jest to również nawiązanie do płynącej rzeki i rozwoju.

- Muzeum w Xi’an będzie architekturą otwartą dla wszystkich zaprojektowaną, aby aktywować proces regeneracji miejskiej w okolicy i zaangażować szeroką publiczność - od entuzjastów technologii po dzieci i studentów. Będzie to miejsce studiów, pogłębiania badań i innowacji technologicznych, w samym sercu jednego z najważniejszych miast w historii chińskiej - powiedział Stefano Boeri.

Jak na razie nie podano terminu realizacji tego wyjątkowego projektu. Jednakże kiedy zostanie on ukończony, stanie się jednym z najnowocześniejszych miejsc w całych Chinach.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | nowe technologie | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy