Chiny budują największy kanał na świecie. Przekop Mierzei Wiślanej to przy nim pikuś

Podczas gdy Polacy czekają na otwarcie przekopu mierzei Wiślanej czy tunelu pod Świną w Świnoujściu, Chiny planują wybudować najdłuższy na świecie kanał, aby przekierować wodę do północnej części kraju, gdzie powstaną farmy o łącznej wielkości... Francji.

Kanał będzie kierował wodę ze zbiornika utworzonego przez budowę Tamy Trzech Przełomów
Kanał będzie kierował wodę ze zbiornika utworzonego przez budowę Tamy Trzech Przełomów123RF/PICSEL
  • Chiński rząd ma pomysł na walkę ze spowolnieniem gospodarki spowodowanym pandemią koronawirusa. Stymulować ją mają wielkoskalowe projekty. 
  • Jednym z nich ma być budowa podziemnego tunel Yinjiangbuhan wraz z otwartym kanałem o długości prawie 1,5 tysiąca kilometrów. 
  • Woda z Zapory Trzech Przełomów popłynie nim prosto do zbiornika Danjiangkou na rzece Han (dopływu Jangcy) w kierunku Pekinu.

Najdłuższy kanał na świecie powstanie w Chinach

Ze względu na warunki, budowa nowego kanału może trwać nawet dekadę, a koszty szacuje się niemal na 9 miliardów dolarów. Inżynierowie będą musieli zmierzyć się z dużym ciśnieniem, aktywnymi uskokami czy wysoką temperaturą.

Kanał będzie miał 1400 km długości, a niektóre fragmenty będą biegły nawet 1000 metrów pod ziemią. Dla porównania najdłuższy wybudowany tunel, położony w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych, ma 170 km i osiąga głębokość 750 m p.p.m. Drugi na podium jest fiński tunel wodny Päijänne o długości 120 km i głębokości 130 m p.p.m., przechodzący przez warstwy skał.

Nowy kanał ma rozwinąć chińskie rolnictwo

Dzięki przekierowaniu wody Chiny planują przekształcić obszar o powierzchni 570 000 km kw. w pola uprawne, na których będą uprawy między innymi ryżu, fasoli, kukurydzy i pszenicy. To więcej niż powierzchnia Francji.

Jeśli projekt się powiedzie, uda się zwiększyć produkcję żywności o niemal 600 mln ton, czyli tyle ile produkują... Stany Zjednoczone.

Już teraz Chiny są liderem, produkując 727 milionów ton żywności. Liczba ludności sprawia jednak, że cześć żywności, m.in. zbóż, trzeba importować. Większa ilość upraw sprawi, że Chiny do 2040 roku będą więcej eksportować żywności niż jej importować.

Pomysł kanału w Chinach ma pół wieku

Koncepcja przekierowania wody z południa kraju na północ ma już pół wieku. O ile ze względu na położenie w zasięgu klimatu monsunowego południowa i południowo-wschodnia część kraju charakteryzuje się dodatnim bilansem wody, o tyle północna część boryka się z poważnym niedoborem. W ramach rozwoju projektu, od 2014 roku z Jangcy przekierowanu już 54 miliardy metrów sześciennych wody na północ.

Tak duża inwestycja niewątpliwie będzie równie ogromną ingerencją w środowisko naturalne. Na razie nie wiadomo, jaki będzie jej wpływ. Być może poznamy go dopiero po ukończeniu projektu.

Czytaj także:

Ukraińska kopalnia kontynuuje wydobycie, mimo zbliżania się linii frontuAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas