Czerwone wino zamiast siłowni?

Najnowsze odkrycie naukowców na pewno ucieszy miłośników czerwonego wina i tych, którzy jak ognia unikają siłowni. Badacze wykazali bowiem, że resweratrol, organiczny związek występujący w czerwonych winogronach, głównie ich skórce, poprawia funkcje serca i mięśni.

Naukowcy wskazali, że resweratrol - organiczny związek chemiczny, którego występuje w czerwonych winogronach, głównie ich skórce, poprawia funkcje serca i mięśni w sposób zbliżony do tego, jaki zapewnia trening na siłowni.

Jason Dyck z University of Alberta wraz z zespołem naukowców na podstawie badań laboratoryjnych wskazał, że duże dawki resweratrolu poprawiają sprawność fizyczną, funkcje serca i siłę mięśni.

Badacze idą o krok dalej i podkreślają, że ich badania mogą doprowadzić do stworzenia środka, który poprawi wydajność ćwiczeń. Choć brzmi to jak magiczna pigułka, naukowcy sugerują możliwość opracowania takiego środka, szczególnie z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Reklama

- Myślę, że resweratrol może okazać się remedium dla osób, które chcą pozostać aktywne, jednak ich niepełnosprawność wyklucza tę aktywność. Celem jest stworzenie środka, który będzie substytutem ćwiczeń lub będzie przynosił takie same korzyści jak aktywność fizyczna - przyznał Jason Dyck i zapowiedział kolejne badania.

Już wcześniejsze badania wskazywały na korzyści płynące z resweratrolu. W 2012 roku naukowcy wykazali, że jego spożywanie znacznie wpływa na obniżenie apetytu. Naukowcy odkryli, że pszczoły, którym podawany był resweratrol spożywały znacznie mniej jedzenia.

- Przypuszczamy, że resweratrol wywołuje mechanizm, który powoduje hamowanie apetytu - wyjaśnia Gro Amdam z norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, jeden z autorów badania.

Nie są to pierwsze badania, które ukazują zbawienny wpływ resweratrolu. Wcześniejsze doświadczenia przeprowadzone na myszach karmionych tym związkiem wykazały znaczącą redukcję objawów starzenia, w tym: zwiększoną elastyczność aorty, większą koordynację ruchową, wolniejszy rozwój zaćmy, zachowanie gęstości kości, znacząco obniżony poziom cholesterolu i nieznacznie trójglicerydów.

Prowadzono również badania na lemurach. Zaobserwowano, że małpiatki te tyją na zimę i dlatego poddano je kuracji z wykorzystaniem resweratrolu. Okazało się, że zwierzęta zdecydowanie wolniej przybierały na wadze, a ich apetyt obniżył się średnio o 15 proc.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: wino | siłownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy