Czy Facebook sprawia, że głupiejemy?
Wielu z nas nie wyobraża już życia bez biało-niebieskiego portalu. Facebook nie tylko ułatwia nam kontakt ze znajomymi (i skutecznie przeszkadza w pracy), ale jak donoszą naukowcy ma poważny wpływ na nasze zdrowie.
O tym, że przez portal Marka Zuckerberga nie można tak naprawdę zerwać ze swoimi byłymi pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich materiałów. Problem sięga jednak znacznie głębiej. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o uzależnienie.
Czy wchodząc na Facebooka podświadomie decydujemy... zepsuć sobie dzień? Zdaniem naukowców z Austrii nasza codzienna rutyna, czyli "5 min. na dobry początek dnia" lub "chwila dla zabicia czasu" na tym portalu społecznościowym powoduje, że zaczynamy obwiniać się za stracone w ten sposób cenne minuty.
Najgorsze jest jednak to, że refleksja ta nachodziła badanych każdego dnia, mimo to nie potrafili oni zrezygnować z śledzenia doniesień od swoich znajomych.
O tym, że Facebook jest na swój sposób "manifestem próżności", wie każdy, kto ma na nim konto. Z tą ludzką cechą wiążę się ciekawe - i jednocześnie niepokojące - odkrycie uczonych. Ekipa z University of Wisconsin-Madison dowodzi, że przeglądanie swojego profilu na Facebooku przez 5 minut sprawia, że zaczynamy mieć problemy... z prostymi działaniami matematycznymi.
Rozwiązanie ich po sesji z oglądaniem własnych zdjęć i statusów zajmuje średnio 15 proc. więcej czasu niż osobom, które nie zbliżały się do biało-niebieskiego pożeracza czasu.
Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego Facebook sprawia, że czujemy się gorzej. Chodzi o zazdrość. To uczucie - zdaniem naukowców z Michigan - narasta w nas wraz z coraz większą częstotliwością odwiedzin Facebooka. Mowa oczywiście o przeglądaniu zdjęć znajomych z ich ekscytujących wyjazdów bądź też takich, które prezentują ich ciekawe hobby. To może nawet wprawić w stan depresyjny - alarmują uczeni.
Czy portal, który w założeniu ma łączyć ludzi, tak naprawdę czyni ich samotnymi? Do takiego wniosku można dojść czytając raport australijskich naukowców. Ich zdaniem "lajkowanie" postów i pisanie komentarzy sprawia, że użytkownik Facebooka czuje się odcięty od świata. Może to nasilić się szczególnie wtedy, kiedy przegląda się na przykład zdjęcia grupy znajomych na wspólnym wyjeździe, w którym samemu się nie uczestniczyło.
Na pocieszenie, ta sama grupa naukowców potwierdziła, że jeśli samemu często wrzucamy tego typu zdjęcia, to nie mamy się czego obawiać.