Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski. Taka budowla tylko w Chile

Ta inwestycja przerasta wszystkie poprzednie! W Ameryce Południowej powstaje największy teleskop optyczny na świecie, nad którym pieczę sprawuje Europejskie Obserwatorium Południowe - ESO (ang. European Southern Observatory). Konstrukcja stanie dokładnie w Chile na pustyni Atacama na wysokości aż 3000 m n.p.m.

Największy teleskop na świecie powstanie na pustyni Atacama
Największy teleskop na świecie powstanie na pustyni AtacamaInstagram

Teleskop optyczny będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na jego wielkość (ponad 40 metrów, a kopuła będzie sięgać nawet 80!), ale również na jego ultraczułość. Ekstremalnie Wielki Teleskop (ang. ELT) będzie zbierał światło z kosmosu w niespotykanej dotąd jakości.

Wszystko dzięki temu, że na pustyni Atacama i na tak dużej wysokości bezwzględnej zbierany obraz będzie "czystszy". Ponadto sam teleskop będzie miał zdolność kompensacji wpływu zaburzeń atmosferycznych na ostrość zdjęć.

Konstrukcja o tak wysokim stopniu zaawansowania pozwoli naukowcom nie tylko z jeszcze większą dokładnością obserwować inne planety, ale także zbadać to, o czym jeszcze stosunkowo niewiele wiemy - ciemną materię. Zwierciadła teleskopu będą zbierać obraz w bliskiej i średniej podczerwieni.

Nad projektem naukowcy z ESO pracują już ponad 10 lat. Planowano pierwotnie ukończyć budowę w 2024 roku, ale już wiadomo, że najwcześniej teleskop zacznie funkcjonować w 2026 roku. Powodów jest wiele. Wskazuje się między innymi na pandemię oraz masowe protesty i niestabilną sytuację w Chile.

W budowę dwóch z pięciu zwierciadeł teleskopu jest także zaangażowana firma z Polski! Jest najpoważniejsze zlecenie dla Sener Polska, który ma ogromne doświadczenie w tego typu zleceniach. Polscy inżynierowie z tej firmy zajmowali się już m.in. projektowaniem i produkowaniem różnych elementów dla sond i łazików marsjańskich.

Wielu naukowców nie tylko z Europy, ale z całego świata czeka z niecierpliwością na pierwsze zdjęcia, jakie wykona ten największy na świecie teleskop optyczny. Możliwe, że wówczas nowe odkrycia astronomiczne przysłowiowo posypią się, jak z rękawa.

Winchcombe - to tu meteoryt uderzył w ziemięAssociated Press© 2021 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas