Guma już się nie przyklei

Guma do żucia, która nie klei się do wszystkiego, co popadnie? To bardziej możliwe, niż nam się wydaje. Naukowcy z University College Cork opatentowali właśnie sposób jej produkcji.

To rewolucja w świecie miłośników gumy do żucia
To rewolucja w świecie miłośników gumy do żucia© Panthermedia

Na dodatek rozkłada się bardzo powoli, bo jej bazą są tworzywa syntetyczne, przyprawione słodzikiem i aromatem. Jednak to właśnie sztuczna baza gumy sprawia, że miarowe poruszanie szczęką jest tak przyjemne. Jak więc stworzyć produkt pozbawiony tych wad, ale mający wszystkie jego zalety?

Wyzwanie podjął zespół badawczy ze School of Food and Nutritional Sciences University College Cork pod wodzą profesor Elke Arendt. Jako bazy do produkcji gumy naukowcy użyli zbożowych protein, wzbogaconych składnikami zwiększającymi ich elastyczność. Pomysł wziął się z wcześniejszych badań nad produktami bezglutenowymi - badacze szukali wtedy substancji, którą można by zastąpić gluten, czyli białko roślinne zapewniające pieczywu elastyczność i sprężystość. Uczulenie na gluten jest bowiem jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych.

Otrzymana przez badaczy guma nie klei się do butów i można ją bez przeszkód usuwać z rozmaitych powierzchni. Technologia jej produkcji została już opatentowana i czeka na komercyjne zastosowanie. Miejmy nadzieję, że producenci żywności nie zrobią naukowców w balona.