Jak bardzo mroczna jest twoja natura? Narzędzie pozwala to zmierzyć

W psychologii istnieje takie coś jak ciemna triada, czyli trzy najbardziej szkodliwe dla człowieka cechy osobowości – jest to narcyzm, psychopatia i makiawelizm. Jednakże w mrocznych odmętach naszej osobowości kryje się także sadyzm, egoizm, czy złośliwość. Za tymi skłonnościami znajduje się centralny, wspólny rdzeń.

Czym jest tajemniczy Mroczny Czynnik Osobowości? Możesz zmierzyć jego poziom...
Czym jest tajemniczy Mroczny Czynnik Osobowości? Możesz zmierzyć jego poziom...ripiopv123RF/PICSEL

Ciemna triada, niekiedy nazywana także mroczną triadą, jest to zespół cech osobowości, na który składa się psychopatia, narcyzm i makiawelizm (m.in. cyniczne lekceważenie moralności, skupianie się na własnym interesie i osobistych korzyściach). Jak twierdzą naukowcy, osoby o wysokim poziomie tych cech znacznie częściej popełniają różnego rodzaju przestępstwa, czy wywołują niepokój społeczny.

Takie osoby odznaczają się także egoizmem, bezdusznością, przedmiotowym stosunkiem do ludzi, czy brakiem empatii. Co ciekawe, samodzielnie można zrobić sobie specjalny test, znajduje się on na stronie www.idrlabs.com/pl/ciemnej-triady/test.php. Pokazuje on wspomniane skłonności i oparty jest na szeregu artykułów naukowych.

Czym jest Mroczny Czynnik Osobowości?

W 2018 roku naukowcy opublikowali w czasopiśmie naukowym Psychological Review niezwykłe wyniki badań, w których (jak donoszą) zdołali zmapować siłę napędzającą wszystkie najmroczniejsze ludzkie impulsy. Nadali jej nazwę Mroczny Czynnik Osobowości (czynnik D).

Jak powiedział psycholog Ingo Zettler z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii: - Mroczne aspekty ludzkiej osobowości mają wspólny mianownik, co oznacza, że - podobnie jak inteligencja - można powiedzieć, że wszystkie są wyrazem tej samej tendencji dyspozycyjnej.

W serii czterech oddzielnych badań wzięło udział ponad 2500 uczestników. Polegały one na udzielaniu odpowiedzi ochotników na specjalne pytania, dzięki którym naukowcy mierzyli poziom dziewięciu odrębnych, mrocznych cech osobowości, czyli egoizmu, narcyzmu, makiawelizmu, psychopatii, sadyzmu, złośliwości, uprzywilejowania psychicznego, moralnego braku zaangażowania, a także myśleniu wyłącznie o własnych korzyściach.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć, zgadzając się lub nie, na szereg stwierdzeń takich jak: "Powiem wszystko, aby dostać to, czego chcę", lub "Trudno jest iść do przodu bez pójścia na skróty tu i tam".

Badacze po uzyskaniu odpowiedzi, dokonali analizy statystycznej, która wykazała, że wspomniane wcześniej mroczne cechy ludzkiej osobowości są od siebie różne, lecz w pewnym stopniu nakładają się na siebie ze względu na centralny "mroczny czynnik D".

- U danej osoby czynnik D może objawiać się głównie narcyzmem, psychopatią lub jedną z innych mrocznych cech albo ich kombinacją. Ale dzięki naszemu mapowaniu wspólnego mianownika różnych cech mrocznej osobowości można po prostu stwierdzić, że dana osoba ma wysoki współczynnik D. Dzieje się tak, ponieważ współczynnik D wskazuje, jak prawdopodobne jest, że dana osoba zaangażuje się w zachowanie związane z jednym lub większą liczbą tych mrocznych cech  - stwierdził Zettler.

Naukowcy stworzyli specjalny portal internetowy www.darkfactor.org, gdzie można zmierzyć własny poziom czynnika D, odbywa się to za pomocą specjalnego kwestionariusza. Dane, po uzyskanej zgodzie uczestnika, kierowane są do naukowców w celu lepszego zobrazowania średniej dla danej populacji.

Specjaliści uważają, że otrzymane wyniki mogą skutkować opracowaniem nowych metod w terapiach i mogą doprowadzić do nowych odkryć w psychologii, pogłębiając nasze zrozumienie tego, jak interpretujemy wrogie działania ludzi.

- Widzimy to na przykład w przypadkach skrajnej przemocy, łamania zasad, kłamstw i oszustw w sektorze korporacyjnym lub publicznym. W tym przypadku wiedza o czynniku D danej osoby może być użytecznym narzędziem, na przykład do oceny prawdopodobieństwa, że dana osoba ponownie popełni przestępstwo lub zaangażuje się w bardziej szkodliwe zachowanie - powiedział Zettler.

Dlaczego na niektóre choroby nie ma szczepionek?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas