Magazyn o seksie wywołał szok!

Od niedwuznacznych artykułów o masturbacji i homoseksualizmie po stałą rubrykę "Mój pierwszy raz" - nowy magazyn "Jasad" wywołał prawdziwy skandal w świecie arabskim.

Pierwszy numer pojawił się w grudniu zeszłego roku i wywołał kontrowersje, które nie milkną do dziś. Joumana Haddad, wydawca kwartalnika, otwarcie przyznaje, że pragnie łamać tabu kulturowe. - To prawda, że jesteśmy pierwsi w świecie arabskim - mówi. - Na okładce naszego magazynu obok słowa "jasad" (ciało) umieściłam otwarte kajdanki. Mają one symbolizować fakt, że chcę odblokować tabu. Musimy przestać traktować nasze ciała, szczególnie my, kobiety, jak gdyby były czymś, czego musimy się wstydzić - dodaje Haddad, 38-letnia dziennikarka i poetka.

Reklama

Temat marca: penis

Grudniowe wydanie, które można było kupić za 10 dolarów, zawierało artykuły o samookaleczeniach i kanibalizmie.

Głównym tematem marcowego numeru jest penis. Pozostałe artykuły dotyczą maltretowanych mężczyzn i kobiet, transseksualizmu i Kamasutry. W stałej rubryce "Mój pierwszy raz" znane osoby opowiadają o swoich pierwszych doświadczeniach seksualnych i późniejszym życiu erotycznym.

Seksualność dominuje też w oprawie graficznej, która zawiera między innymi reprodukcje obrazów Salvadora Dali, Pabla Picassa i Francisa Bacona. Ilustrują one artykuły autorów z Egiptu, Jordanii, Libanu, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Syrii. Wszyscy autorzy publikują pod własnymi nazwiskami - pseudonimy są niedopuszczalne.

Uczą młodzież jak się kochać!

Chociaż tego typu magazyny nie są niczym dziwnym w świecie zachodnim, to w Libanie czasopismo wywołało oburzenie autorytetów religijnych i organizacji kobiecych, które nawołują do zamknięcia pisma ze względu na treści pornograficzne. - Wszyscy jesteśmy zwolennikami nowoczesności... ale ten magazyn, pod pozorem bycia kulturalnym, odwołuje się do instynktów seksualnych - mówi Aman Kabbara Shaarani, przewodnicząca Rady Libańskich Kobiet.

- Treści, które uczą naszą młodzież, jak się kochać, nie pasują do naszych wartości moralnych i edukacji obywatelskiej - twierdzi Shaarani. Dodaje, że napisała do najwyższych autorytetów religijnych w kraju - zarówno chrześcijańskich, jak i islamskich, oraz do członków gabinetu i biura do spraw cenzury, wzywając do zakazania "Jasad". - Nie odpuszczę, ponieważ musi być nadzór nad tego rodzaju publikacjami - upiera się Shaarani, dodając: - Bierzemy pod uwagę podanie ich do sądu.

Dyskretna przesyłka

Joumana Haddad, która jest także redaktorką stron kulturalnych w liberalnym libańskim dzienniku "An-Nahar", utrzymuje, że jej magazyn nie jest skierowany do mniejszości i jest sprzedawany w zapieczętowanych, foliowych kopertach, z wyraźnym oznaczeniem, że przeznaczony jest tylko dla dorosłych.

Haddad twierdzi, że regularnie otrzymuje pełne nienawiści maile, a jej strona była wielokrotnie atakowana przez hakerów. Nie daje się jednak zastraszyć i jest gotowa do obrony: - Nie boję się kontrowersji - mówi. - Jestem pasjonatką, wierzę w ten projekt, a sprzedaż pokazała, że jest na niego zapotrzebowanie.

Pierwszy numer magazynu, wydany w 3000 egzemplarzy, rozszedł się w ciągu 11 dni, drugi (4000 egz.) sprzedaje się równie energicznie. Poza Libanem magazyn jest dostępny jedynie w prenumeracie, księgarnie ani sklepy nie odważyły się go rozprowadzać.

- Najwięcej prenumeratorów, bo 282 z 400, mamy w Arabii Saudyjskiej, gdzie magazyn spotkał się z najbardziej entuzjastycznym przyjęciem - twierdzi Haddad, która sama finansuje pismo.

Joumana Haddad przyznaje, że część artykułów i ilustracji w "Jasad" może być szokująca dla niektórych osób, jednak zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Bliski Wschód nie jest gotowy na takie publikacje.

- Dlaczego mamy traktować świat arabski jako mniejszość? Ludzie, którzy są przeciwko temu projektowi, powinni powrócić do naszego własnego dziedzictwa literackiego, które zwiera "Pachnący ogród" i "Księgę tysiąca i jednej nocy". Te dzieła mogą zaszokować nawet najbardziej wyzwolonych spośród zachodnich czytelników - tłumaczy Joumana Haddad .

AFP tłum. i opr. IG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: artykuły | pierwszy raz | szok | magazyn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy