Możesz kupić prawdziwą hutę szkła. Znajduje się w centrum Polski

Jak donosi piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl huta szkła Kara i Hortensja zostały wystawione na sprzedaż. Huta Kara w okresie PRL-u była jednym z największych w kraju producentów szkła taflowego, zaś zmiana ustroju spowodowała upadek przedsiębiorstw. Kto chce kupić dawną przemysłową perłę centralnej Polski?

Huta Szkła Gospodarczego Hortensja i Huta Szkła Okiennego Kara są symbolem piotrkowskiego i polskiego przemysłu szklarskiego. Ogłoszenie o ich sprzedaży pojawiło się na jednym z popularnych portali sprzedażowych.

W ofercie można przeczytać, że został ogłoszony przetarg nieograniczony na zabudowaną działkę o powierzchni około 1,2 ha. Podano, że nieruchomość nie jest obciążona ryzykiem prawnym, technicznym, wywłaszczeniowym, czy reklamacyjnym.

Nieruchomość posiada także przeznaczenie zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu do 2089 roku. Według sprzedającego całość warta jest 15 milionów złotych.

Reklama

Niektórzy mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego obawiają się, że historyczne miejsce zostanie wyburzone i powstaną na tym miejscu apartamentowce. Wspominają, że kompleks przetrwał zabory, dwie wojny i komunizm. Jednocześnie zastanawiają się, czy niemożliwe jest utworzenie nowego zakładu pracy, z kolei inni odpowiadają, że większość budynków grozi zawaleniem.

Historyczne huty szkła w Piotrkowie Trybunalskim

Huta szkła Hortensja powstała w 1889 roku, a została zlikwidowana w 2004 roku. Produkowano tutaj różnego rodzaju wyroby ze szkła dmuchanego i szkła prasowanego. Produkty odznaczały się bardzo wysoką jakością oraz różnorodnymi kształtami i barwami. Szkło sodowo-potasowe było uszlachetniane barem.

Obiekt pierwotnie funkcjonował jako Piotrkowska Fabryka Szkła "Anna", która po zaledwie trzech latach została zamknięta. Następnie wydzierżawił ją Emil Haebler, przedsiębiorca z Saksonii. W 1907 roku obiekt został wykupiony przez Przemysłowo-Handlowe Towarzystwo Akcyjne Dawnych Przedsiębiorstw Emila Haeblera, zmieniono wówczas nazwę na "Hortensja". Po II wojnie światowej huta została upaństwowiona. W latach swojej świetności, czyli w latach 70. XX wieku pracowało tutaj ponad 2000 osób.

Haebler zbudował w 1897 roku własną hutę szkła Kara - tak miała na imię jedna z córek Haeblera. Przedsiębiorstwo specjalizowało się w produkcji szkła taflowego, butelkowego oraz gąsiorków, szklanek, kloszy i cylindrów. Tak jak "Hortensja", po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. W PRL-u było największym producentem szkła taflowego w kraju. Huta Kara przestała istnieć w 2005 roku. Obie huty były i są dla wielu Piotrkowian symbolem miasta, rozwoju, czy lat świetności.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy