Najsłynniejsi iluzjoniści świata

Potrafią sprawić, że na twoich oczach zniknie dom, albo samochód. Wyswobodzą się z więzów, lub przepołowią swoją asystentkę. Kim byli najsłynniejsi iluzjoniści na świecie?

dynamo
dynamoINTERIA.PL/materiały prasowe
Houdini
HoudiniINTERIA.PL/materiały prasowe

Harry Houdini

Wielki Houdini urodził się 24 marca 1874 roku w stolicy Węgier, Budapeszcie, jako Erik Weisz. Zaledwie kilka lat później rodzice małego Harry’ego wraz z synkiem wyemigrowali do USA. Dzieciństwo przyszłego iluzjonisty upłynęło na ćwiczeniach fizycznych oraz trenowaniu magicznych sztuczek. Dzięki jego niezwykłej smykałce do tych czynności, wkrótce Harry Houdini został jednym z najbardziej legendarnych magików w historii.

Harry Houdini na swoje występy przyciągał niezliczone rzesze widzów. Jego niespotykany sukces skutecznie zapoczątkował modę na uprawianie magii w USA. Najsłynniejszy trik Harry’ego - uwolnienie się z łańcuchów w wypełnionej wodą komorze został uwieczniony w filmie "Prestiż". Pod koniec swojej kariery występował również w filmach, dzięki czemu dosłużył się upamiętnienia w słynnej hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Jedną z jego największych hobby było demaskowanie mediów spirytystycznych.

Houdini zmarł, co znamienne, 31 października 1926 roku. Jego śmierć była spowodowana ostrym zapaleniem otrzewnej. Pomimo, że był świadom swojej choroby do końca życia nie zaprzestawał wykonywania najtrudniejszych iluzjonistycznych popisów. W każdą rocznicę jego śmierci członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Iluzjonistów wykonują rytuał "łamania różdżki" przy jego grobie w Nowym Jorku.

ZOBACZ DALEJ

Darrn Brown
Darrn BrownINTERIA.PL/materiały prasowe

Derren Brown

Derren Brown to najsłynniejszy "psychologiczny iluzjonista". Podbił serca widowni dzięki swojemu programowi "Derren Brown: Mind Control in 2000", w którym popisowo "czytał myśli" uczestników.

Do największych wyczynów Derrena należy m.in. gra w rosyjską ruletkę na żywo w telewizji, przekonanie uczciwych obywateli w jednym ze swoich programów do popełnienia napadu z bronią w ręku i przewidzenie wyniku losowania brytyjskiego totolotka. Podobnie jak Houdini, do jego największych pasji należy demaskowanie fałszywych spirytystów.

Inne zamiłowania Derrena to rysowanie karykatur gwiazd, hodowla papug i... sypianie w nieogrzewanych pomieszczeniach.

ZOBACZ DALEJ

Lance Burton
Lance BurtonINTERIA.PL/materiały prasowe

Lance Burton

Lance Burton to jeden z najsłynniejszych magików XX wieku, który w ciągu swojej 31-letniej kariery wystąpił przed ponad 5 milionami osób.

Magią zainteresował się już w wieku 5 lat. Jego mentorem był iluzjonista Harry Collins, który szybko odkrył talent niezwykłego chłopca i nauczył go wielu technik iluzjonistycznych. W wieku zaledwie 20 lat sława Lance’a wyszła poza granice USA. W tym czasie zdobył "Złoty Medal Doskonałości", przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Magików. Następnie Lance przeprowadził się do Kalifornii, gdzie został jedną z głównych gwiazd skupiającego najlepszych iluzjonistów świata show "It’s Magic!". W tym czasie pojawił się również w "The Tonight Show". Jako najmłodszy magik w historii dwukrotnie zdobył magiczne "Grand Prix".

12 maja 1994 roku został nagrodzony "Magicznym Płaszczem", dzięki czemu przyjęto go w poczet członków "Królewskiej Dynastii Magii", zrzeszającej największe sławy iluzji. Zakończył swoją karierę w 2010 roku.

ZOBACZ DALEJ

David Blaine
David BlaineINTERIA.PL/materiały prasowe

David Blaine

David Blaine urodził się w nowojorskim Brooklynie. Magią zainteresował się w bardzo młodym wieku. Jest prekursorem "magii ulicznej" - rodzaju iluzji skupiającej się na sztuczkach karcianych, technice lewitacji i wyczarowywania "znikąd" małych przedmiotów, takich jak monety. Jest gwiazdą kilku programów telewizyjnych, w tym "David Blaine: Street Magic", "David Blaine: Magic Man", "David Blaine: Mystifier".

Poza magią uliczną David Blaine specjalizuje się również w bardziej spektakularnych sztuczkach. Do jego największych wyczynów należą m.in. zamrożenie na ponad 60 godzin w specjalnie przygotowanym lodowym bloku, który umieszczono na Times Square w Nowym Jorku. W 1999 roku w pokazie "Pogrzebany żywcem" dał się zakopać w plastikowym pudle na 7 dni pod 3-tonowym zbiornikiem z wodą. Największą inspiracją dla Davida Blaine’a jest Harry Houdini. Jedną z jego dziewczyn była Madonna.

ZOBACZ DALEJ

Thurston
ThurstonINTERIA.PL/materiały prasowe

Howard Thurston

Howard Thurston urodził się 20 lipca 1869 roku. Thurston nie miał łatwego dzieciństwa. Jego rodzina żyła w ciężkich warunkach, dlatego chłopiec uciekł z domu, by z czasem dołączyć do wędrownej trupy cyrkowej. Jego największą inspiracją był legendarny magik Alexander Herrmann.

Thurston był jednym z najwybitniejszych iluzjonistów pierwszej połowy XX wieku. Znany był jako "król kart".  Ze swoim magicznym tournée podróżował po całej Ameryce przez 30 lat. Sprzęt, który wykorzystywał w czasie swoich pokazów mieścił się w aż ośmiu wagonach kolejowych. Jego pasmo sukcesów przerwał ciężki udar mózgu, po którym zmarł 13 kwietnia 1936 roku.

ZOBACZ DALEJ

Criss Angel
Criss AngelINTERIA.PL/materiały prasowe

Criss Angel

W ciągu ostatniej dekady, pochodzący z Grecji Criss Angel zdominował świat nowoczesnej magii. Jego wizjonerskie podejście do iluzji złamało wiele dotychczasowych granic, a nawet pozwoliło wytworzyć jej nowy rodzaj.

Program telewizyjny Crissa Angela pt. "MINDFREAK" został okrzyknięty najlepszym magicznym show w historii telewizji. Ścieżkę dźwiękową do programu stworzył Jonathan Davis z zespołu KoRn. Iluzjonistyczne popisy Crissa Angela są również najchętniej oglądanymi pokazami magicznymi w Internecie. Jego popisowy trik pt. "Spacer po wodzie" osiągnął ponad 50 milionów wyświetleń
w serwisie YouTube.

W 2008 roku Criss Angel wraz z Cirque du Soleil oraz MGM Resorts powołał do życia swój własny magiczny show "Criss Angel BeLIEve".

Criss otrzymał ponadto znaczną ilość nagród przyznanych przez środowisko iluzjonistów. Został okrzyknięty aż sześciokrotnie "Magikiem Roku", był również najmłodszym iluzjonistą przyjętym do Międzynarodowego Stowarzyszenia Magików. Criss Angel zdobył również tytuł "Magika Dekady" i "Magika Stulecia".

ZOBACZ DALEJ

David Copperfield
David CopperfieldINTERIA.PL/materiały prasowe

David Copperfield

David Seth Kotkin, znany jako David Copperfield jest najsłynniejszym iluzjonistą w historii.

David rozpoczął swoją karierę w wieku 12 lat i był najmłodszą w historii osobą przyjętą do Stowarzyszenia Amerykańskich Magików. Już w wieku 16 lat wykładał na zajęciach z technik iluzji na uniwersytecie w Nowym Jorku. Niedługo później rozpoczęła się jego kariera telewizyjna. W późnych latach 90-tych David Copperfield był najlepiej zarabiającym iluzjonistą w historii. W swojej karierze pobił 11 rekordów Guinnessa i otrzymał aż 21 nagród Emmy za swoje programy telewizyjne.

David Copperfield jest znany przede wszystkim ze swoich spektakularnych popisów. Jego najsłynniejsze sztuczki to "zniknięcie" Statuy Wolności, przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński i lewitacja nad Wielkim Kanionem Kolorado.

W 1982 roku Copperfield powołał do życia program rehabilitacyjny "Project Magic". Jego celem jest pomoc niepełnosprawnym w odzyskaniu sprawności ruchowej. Program jest obecnie wykorzystywany w tysiącach szpitali  w 30 krajach na całym świecie.

ZOBACZ DALEJ

Dynamo
DynamoINTERIA.PL/materiały prasowe

Dynamo

Steven Frayne znany jako Dynamo jest najsłynniejszym obecnie brytyjskim iluzjonistą. Urodził się w 1982 roku.  Pierwszym nauczycielem Stevena był jego dziadek, Ken. Mężczyzna nauczył chłopca kilku sztuczek, dzięki którym mógł uniknąć prześladowania ze strony rówieśników. W kilka lat później, w czasie jednego ze swoich pierwszych magicznych pokazów poza Wielką Brytanią, ktoś ze zgromadzonych na sali krzyknął "Ten dzieciak to prawdziwe dynamo". To określenie na stałe przylgnęło do iluzjonisty.

Na początku poprzedniej dekady Dynamo otrzymał stypendium na przygotowanie swojego magicznego demo, na którym prezentował "magię uliczną". Przygotowany w domowych warunkach program zwrócił na niego uwagę szefów telewizji. Fani Dynamo uwielbiają jego proste, ale spektakularne techniki iluzji, które stanowią gwóźdź programu "Dynamo: więcej niż magia". Do największych jego wyczynów należy - lewitacja przy pomniku Jezusa w Rio de Janeiro, zejście po pionowej ścianie wieżowca w Los Angeles, zamiana śniegu w diamenty czy legendarne już przejście z jednego brzegu Tamizy na drugi w Londynie.

W 2012 roku Dynamo został przyjęto do prestiżowego brytyjskiego stowarzyszenia magików znanego jako "The Magic Circle". Tego samego roku został nagrodzony przez Brytyjskie Stowarzyszenie Nadawców Telewizyjnych za najlepszy program rozrywkowy. W 2014 roku na antenie Discovery Channel zostaną wyemitowane w każdy czwartek o 22.00 cztery odcinki ostatniej serii programu "Dynamo: więcej niż magia".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas