Niski mężczyzna żyje dłużej
Mężczyźni o niskim wzroście częściej dożywają sędziwego wieku - wynika z najnowszych badań. Powód? Niscy mężczyźni częściej posiadają wariant genu FOXO3, który sprzyja długowieczności.
Naukowcy z Kuakini Medical Center w Honolulu wykazali, że mężczyźni o niskim wzroście częściej posiadają wariant genu FOXO3, który sprzyja długowieczności. Niżsi panowie byli ponadto mniej narażeni na nowotwory i mieli niższy poziom insuliny we krwi.
Badania rozpoczęły się w 1965 roku i objęto nimi ponad 8 tys. mężczyzn urodzonych w latach 1900-1919 o obywatelstwie amerykańskim, ale japońskim pochodzeniu. Przez lata regularnie monitorowano stan zdrowia i styl życia uczestników. Około 1200 mężczyzn żyło ponad 90 lat, a około 250 wciąż żyje.
Mężczyźni, których wzrost nie przekraczał 158 cm, żyli najdłużej. Zaobserwowano przy tym, że wraz dodatkowymi centymetrami skracała się długość życia.
- Te badania po raz pierwszy wskazują na związek genu FOXO3 ze wzrostem człowieka. Było to wcześniej stwierdzone podczas badań na modelu zwierzęcym. Taka sama lub bardzo zbliżona wersja genu występuje u myszy, nicieni, much, a nawet u drożdży - mówi dr Bradley Willcox, jeden z autorów badań.
Z drugiej strony niscy mężczyźni muszą uważać na stan swojego serca. Niskie osoby są bardziej narażone na choroby serca niż wysokie - wykazała pierwsza analiza zestawiająca wyniki 52 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 3 mln osób.
Porównania dokonali naukowcy z Finlandii. Jej wyniki przedstawiono na łamach "European Heart Journal". Wpływ wzrostu na ryzyko chorób serca próbowało wcześniej analizować wielu badaczy, jednak ich obserwacje prowadziły nierzadko do sprzecznych wniosków.
Po wyselekcjonowaniu najbardziej miarodajnych prac, autorzy analizy zaobserwowali, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, niski wzrost zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i ryzyko zgonu z ich powodu.
Okazało się, że osoby niskiego wzrostu (poniżej 153 cm w przypadku kobiet i poniżej 165,4 cm w przypadku mężczyzn) były 1,5-krotnie bardziej narażone na choroby serca i zawał w porównaniu z osobami wysokimi (odpowiednio powyżej 166,4 cm i 177,5 cm). Ryzyko zgonu było natomiast o 37 procent wyższe u niskich mężczyzn i o 55 procent wyższe u niskich kobiet.
Naukowcy podejrzewają, że przyczyną większego ryzyka u osób niskich są mniejsze naczynia wieńcowe - bardziej podatne na zatykanie w wyniku oddziaływania innych czynników, takich jak złe odżywianie, nadmierne spożycie alkoholu, palenie czy brak aktywności fizycznej.
- Wzrost jest tylko jednym z czynników wpływających na ryzyko chorób serca. Skoro nie mamy nad nim kontroli, powinniśmy kontrolować swoją wagę i nawyki - zaznacza dr Paajanen.
Jak wykazują ostatnie analizy, potencjalny wpływ na ryzyko chorób serca u osób niskich mogą mieć również czynniki genetyczne.