Nie tylko mechanizm z Antykithiry. Nowe odkrycie w sławnym wraku
Wrak z Antykithiry jest sławny ze względu na mechanizm, który określany jest często "antycznym komputerem". Niemniej szwajcarscy nurkowie dokonali w tym niezwykłym statku kolejnego odkrycia, które może przynieść nową wiedzę na temat starożytności.

Spis treści:
Wrak z Antykithiry. Skarbnica starożytnej wiedzy i tajemnicy
Wrak został odkryty w 1900 roku przy greckiej wyspie Antykithira, nieopodal Krety. Był rzymską jednostką handlową, która zatonęła w I wieku p.n.e. Największym odkryciem w tym wraku był tzw. mechanizm z Antykithiry - niewielkie urządzenie, którego złożoność miało wyprzedzać swoją epokę. Pod względem skomplikowania mógł dorównywać nawet XVIII-wiecznym zegarom.
Niemniej wrak z Antykithiry do dziś skrywa skarby i prowadzone są przy nim liczne prace badawcze. Najnowszych dokonują archeolodzy morscy ze Swiss School of Archaeology in Greece (pol. Szwajcarskiej Szkoły Archeologii w Grecji). Właśnie znaleźli nowe artefakty, wskazujące zaginione sekrety starożytności.
Ślady budowy starożytnych statków
Podczas tegorocznego sezonu prac przy wraku z Antykithiry, trwającego od 23 maja do 20 czerwca, szwajcarscy archeolodzy zabezpieczyli trzy nietknięte kawałki kadłuba okrętu. Drewniane fragmenty - prawdopodobnie z wiązu i dębu - mają po około 0,4 metra szerokości i 0,7 metra długości. Ich analiza w laboratorium dostarczyła wiedzy, o metodach budowania starożytnych statków.
Przede wszystkim szwajcarscy archeolodzy potwierdzili, że starożytni inżynierzy stosowali metodę, gdzie najpierw budowali skorupę okrętu, a dopiero potem wykonywali struktury wewnętrzne. Taka metoda miała być stosowana w portach basenu Morza Śródziemnego od IV do I wieku p.n.e.

Dalsze badania wraku
Archeolodzy są zdumieni znaleziskiem, podkreślając, że wydobyte fragmenty stanowią niepowtarzalny wgląd w rozwój techniki morskiej starożytności.
- Elementy te pomogą odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące starożytnego budownictwa okrętowego i zaoferują bezprecedensowy wgląd w nawigację w starożytnym basenie Morza Śródziemnego - głosi fragment oświadczenia Swiss School of Archaeology in Greece na temat odkrycia we wraku z Antykithiry.
Niemniej archeolodzy zaznaczają, że przeanalizowane fragmenty kadłuba statku znacząco różnią się od tych, jakie w 1976 roku odkrył francuski badacz Jacques-Yves Coustea. Są bowiem znacznie cieńsze. Przez to naukowcy dalej badają, czy fragmenty te pochodzą z górnej części statku, późniejszej naprawy, czy nawet mniejszego statku towarzyszącego.
Nieodkryte skarby z Antykithiry
Szwajcarzy po raz kolejny potwierdzili także wielkie bogactwo wraku z Antykithiry. Podczas tegorocznych prac znaleźli marmurowy posąg mężczyzny. Jedyną częścią, którą udało się wydobyć, była podstawa z dolną częścią lewej nogi. Reszta pozostaje zatopiona i ma zostać zebrana w przyszłości.
Obok tego znaleziono amforę z wyspy Chios oraz terakotowy moździerz, być może służący do mielenia lub mieszania produktów. Według archeologów drugi przedmiot jest bardzo ważnym reliktem podróży morskich w starożytności, który może pomóc w badaniach, jak w tamtym okresie wyglądało życie kulinarne na statku.
Znaleziska po raz kolejny pokazują, że ponad 100 lat od odkrycia wraku z Antykithiry dalej posiada on wiele nieodkrytych skarbów, które mogą pomóc w zrozumieniu historii starożytności.