Nowy Rok na ISS. O której godzinie jest północ w kosmosie?

Na Ziemi wszyscy doskonale wiedzą, o której godzinie rozpoczyna się Nowy Rok za sprawą wydzielonych stref czasowych. Jednakże zastanawialiście się kiedykolwiek, kiedy astronauci znajdujący się na stacji kosmicznej, setki kilometrów nad Błękitną Planetą, krzykną „Szczęśliwego Nowego Roku!”?

Kiedy świętuje się Nowy Rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Kiedy świętuje się Nowy Rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?123RF/PICSEL

Obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) stacjonuje siedmioro astronautów, którzy ze względu na bardzo dużą prędkość stacji (28 tys. km/h) w ciągu jednego ziemskiego dnia, widzą kilka wschodów i zachodów słońca. Wskutek tego mogą łatwo stracić poczucie czasu.

Rozwiązanie tej kwestii powstało już wtedy, kiedy astronauci zaczęli "mieszkać w kosmosie" ponad dwie dekady temu. Otóż aby właściwie organizować wszelkiego rodzaju działania i operacje kosmiczne NASA, wraz ze swoimi międzynarodowymi partnerami, ustawiła zegary na pokładzie ISS na czas UTC (Universal Time Clock), który odpowiada strefie czasowej GMT (Green Mean Time) w Londynie.

Taki zabieg oznacza, że nowy rok na ISS zaczyna się o północy UTC/GMT, czyli odpowiednio w Polsce 1 stycznia o godzinie 01:00 (UTC+1). Astronauci mogą także świętować zgodnie ze strefą czasową swojego domu. Załoga stacji obecnie składa się z trójki Amerykanów (Nicole Mann, Frank Rubio, Josh Cassady), trójki Rosjan (Anna Kikina, Siergiej Prokopjew, Dimitrji Petelin) oraz Japończyka (Koichi Wakata), zatem okazji do świętowania może być kilka.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajdzie się nad Polską 31 grudnia dwa razy. Pierwszy przelot odbędzie się o godzinie 05:08:28 i będzie trwał 2 minuty i 11 sekund, drugi będzie o 06:41:16, a długość lotu nad naszym krajem będzie trwała aż 5 minut i 16 sekund.

ISS odwiedzi nas także w Nowy Rok o godzinie 05:55:15 (czas przelotu: 3 minuty i 45 sekund).

Skąd się wzięły strefy czasowe na Ziemi?

Strefy czasowe są ludzkim tworem i zajmują obszary powierzchni Ziemi o szerokości średnio 15 stopni długości geograficznej. W każdym z tych obszarów obowiązuje dany jednakowy czas strefowy, który zazwyczaj jest średnim czasem słonecznym środkowego południka tej strefy. Czas słoneczny jest to czas, który wynika bezpośrednio z pozycji Słońca na niebie. Strefy czasowe zostały zaproponowane przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga w 1878 rok, zaś zostały wprowadzone w 1884 roku.

Całą naszą planetę podzielono na 24 strefy. Na obszarze lądów ich granice zostały zmodyfikowane tak, by w małych i średnich państwach obowiązywała tylko jedna strefa czasowa.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas