Śmiej się, to dłużej pożyjesz

Naukowcy twierdzą, że długie życie w zdrowiu, to nie tylko suma genów, odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. To także skutek tego, że sędziwa i zdrowa osoba ma poczucie humoru i lubi się śmiać.

 Od wieków wiadomo, że śmiech to zdrowie
Od wieków wiadomo, że śmiech to zdrowie© Panthermedia

Siedem lat życia więcej

Zespół amerykańskich naukowców z Wayne University w stanie Michigan opublikował wyniki swych badań w połowie kwietnia 2010 r. dowodząc, że częste uśmiechanie się znacząco przedłuża życie.

- Weseli i uśmiechający się ludzie żyją dłużej od ponurych - oświadcza dr Barry Whitelow z Wayne University. - Analizy wykazały, że częsty uśmiech na twarzy zwiększa długość życia o 7 lat - dodaje.

Śmiej się pókiś młody

- To, że po 75 roku życia śmiech nie oddziałuje już korzystnie na długość życia wynika z etapu funkcjonowania organizmu - wyjaśnia dr Svebak. - W tym wieku najistotniejsze stają się osobnicze uwarunkowania genetyczne decydujące o biologicznym starzeniu się danej osoby - dodaje.

Same zalety ze śmiechu

Śmiejąc się głośno dostarczamy naszym płucom dwa razy więcej powietrza niż zwykle, płuca rozszerzają się i silniej natleniają krew. Gdy śmiejemy się, wzrasta też ilość uderzeń serca, a co za tym idzie, do wszystkich tkanek napływa większa ilość krwi. Lepiej ukrwiony i dotleniony mózg funkcjonuje znacznie sprawniej. Poprawia się pamięć, koncentracja i refleks.

Wiele badań dowiodło, że poczucie humoru generalnie wpływa na zwiększenie wydzielania endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. Endorfiny poprawiają samopoczucie człowieka, podwyższają jego aktywność, a także zmniejszają odczuwanie bólu.

Trzeba też wspomnieć, że japoński alergolog dr Hajime Kimata twierdzi, że śmiech jest skutecznym lekiem w walce z alergiami. Kimata przetestował osoby uczulone na roztocza kurzu domowego aplikując im oglądanie filmów komediowych. Japoński naukowiec twierdzi, że częsty śmiech zminimalizował skutki oddziaływania alergenów. Wyjaśnia to tym, że śmiech wpływa na dobre samopoczucie, co podwyższa odporność organizmu.

Innego zdania są jednak naukowcy z University of South Wales. Ci eksperci pracujący pod kierownictwem dr Richarda Henry ustalili, że wybuchy śmiechu u dzieci niosą duże ryzyko ataków astmy. Przebadano ok. pół tysiąca dzieci stwierdzając, że aż około 60 proc. ataków tej choroby było wywołanych wybuchami śmiechu. Dorosłym więc śmiech pomaga walczyć z alergią, jednak w przypadku astmatycznych dzieci należy być z żartami ostrożnym.

Jakie by nie były przyczyny tego, że się śmiejemy, śmiać się warto, bo można pożyć o całe 7 lat dłużej.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas