Urbex History: Tajemnice fortu Zbarż

Fort numer VII nosi miano Zbarż od nazwy wsi, w której został ulokowany /materiały prasowe
Reklama

Na warszawskich Włochach, tuż obok wiaduktu na ulicy Wirażowej znajduje się jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, oznaczony numerem VII. ​Na miejsce razem z kamerą i sprzętem do nurkowania udała się również grupa głodnych wrażeń eksploratorów Urbex History, żeby zarejestrować każdy zbadany przez nich skrawek podwodnych głębin fortu Zbarż

Fort wybudowany został w latach 1883-1908. Po 1909 roku część fortyfikacji rozebrano w ramach likwidacji twierdzy, ale na szczęście spora część budowli ocalała.

Teren po zalaniu podzielony jest na dwa wodne akweny, fosę z betonową kaponiera przeciwskarpowa i dziedziniec - część znacznie ciekawsza z uwagi na dość dobrze zachowane koszary i inne fragmenty budowli. Do końca 1999 roku stacjonowało tu Wojsko Polskie.

Reklama

Od przeszło 18 lat ta przedwojenna konstrukcja jest miejscem chętnie odwiedzanym przez wędkarzy jednak tajemniczość i klimat podwodnych ruin przyciąga tu również wycieczki płetwonurków zaciekawionych tym co skrywa się pod powierzchnią wody.

To, co udało się im odkryć przedstawia poniższy film:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama