W indyjskiej dżungli odkryto dziwne, wielkie kamienne naczynia

W regionie Assam w Indiach archeolodzy odnaleźli kilkaset tajemniczych kamiennych dzbanów. Nie wiadomo do czego służyły, ani kto je wykonał.

W Indiach odkryto tajemnicze kamienne naczynia
W Indiach odkryto tajemnicze kamienne naczyniaTwitter

Tajemnicze kamienne dzbany mają różne kształty, niektóre są wysokie i cylindryczne, inne bulwiaste, a jeszcze inne przypominają dwa ułożone razem stożki. Część z tych artefaktów jest częściowo lub prawie całkowicie zakopana.

W całym regionie odnaleziono jedenaście lokalizacji megalitycznych "słoików". Powstawały one od drugiego tysiąclecia p.n.e. do XIII wieku naszej ery i wykonane zostały z piaskowca.

Podobne stanowiska znaleziono także w Laosie i Indonezji. W części z nich odnaleziono ludzkie szczątki, przez co można sądzić, że używane były do praktyk pogrzebowych.

"Na początku, zespół po prostu poszedł zbadać trzy duże miejsca, które nie zostały formalnie zbadane. Stamtąd powstał punkt wyjściowy do eksploracji okolicznych gęsto zalesionych regionów. To wtedy po raz pierwszy zaczęliśmy znajdować nowe miejsca z dzbanami "
archeolog Nicholae Skopal z Australian National University w Australii

Do tej pory odnaleziono 797 kamiennych dzbanów w różnym stanie zachowania. Prace archeologiczne prowadzone były na obszarze około 300 kilometrów kwadratowych. Wydaje się, że kamienne naczynia zostały celowo umieszczone na grzbietach wzgórz z widokiem na niziny.

Bardzo interesującym faktem jest to, że w okolicy archeolodzy nie znaleźli żadnych źródeł piaskowca, z którego wykuto dzbany.

Region Assam leży we wschodniej części Indiiफ़िलप्रो (Filpro)/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 InternationalWikipedia

"Nadal nie wiemy, kto zrobił gigantyczne słoiki ani gdzie mieszkał. To wszystko jest trochę owiane tajemnicą" - mówi Skopal.

W jednym ze słoików odnaleziono skremowane fragmenty kości, co poniekąd potwierdzałoby teorię o praktykach pogrzebowych.

Brytyjska antropolożka Ursula Graham Bower, która mieszkała z ludem Zemi Naga w 1930 roku, pisała w swoich raportach, że Zemi wierzyli, iż naczynia zostały wykonane przez zaginionych siemijskich ludzi, do celów pogrzebowych.

"Istnieją historie ludu Naga, obecnych grup etnicznych w północno-wschodnich Indiach, o znalezieniu dzbanów w regionie Assam wypełnionych skremowanymi szczątkami, koralikami i innymi materialnymi artefaktami" - zauważa Skopal.

Najprawdopodobniej na gęsto zalesionych wyżynach tego regionu jest o wiele więcej miejsc z kamiennymi dzbanami, ponieważ zespół archeologów przeszukał tylko niewielki obszar.

Wyniki badań archeologicznych zostały opublikowane w czasopiśmie Asian Archaeology.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas