​Większego nie wiedzieliście! Złapali ogromnego żółwia jaszczurowatego

Żółwie jaszczurowate z okolic rzeki Suwannee to gatunek, który wyodrębniono dopiero w 2014 r., ale dzięki swojemu "bojowemu" wyglądowi jego przedstawiciele często są obiektami medialnych doniesień. Nie inaczej jest w przypadku złapanego we Florydzie największego z widzianych osobników!

Gigant! Naukowcy nigdy nie widzieli większego okazu
Gigant! Naukowcy nigdy nie widzieli większego okazufacebook.com

100 funtów, czyli 45 kilogramów ważył samiec, którego wraz z dwoma innymi żółwiami, złapali biolodzy ze znajdującego się na Florydzie Instytutu Badawczego ds. Ryb i Dzikiej Przyrody. Do "pojmania" doszło przy rzece New River nieopodal miasta Gainesville. Wielkie gady z gatunku Macrochelys suwanniensis weszły w specjalnie zastawioną na nie pułapkę z siatki, co pozwoliło badaczom na bezpieczne przyjrzenie im się z bliska i wykonanie niezbędnych pomiarów.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że żółwie jaszczurowate są o wiele bardziej niebezpieczne od ich hodowanych w akwariach kuzynów. Skorupa służy im bardziej za pancerz, niż za schronienie, do którego chowają się, kiedy dojdzie do konfrontacji. Gatunek ten nie unika walki i co więcej - trudni się nawet polowaniem na ptaki i niewielkie ssaki! Osobniki jednak najchętniej żywią się rybami i żabami, które zwabiają na swój... różowy język. Wystawiając go kuszą płazy i wodne kręgowce, aby zbliżyły się w pobliże ich ostrych szczęk!

Już sam wygląd tych żółwi podpowiada, że lepiej trzymać się od nich z daleka, o czym dobrze wiedzą inne drapieżniki. Żółwie jaszczurowate, poza homo sapiens, nie mają innych naturalnych wrogów.

Dlaczego naukowcom tak bardzo zależało na zbadaniu żółwi? Przedstawicieli Macrochelys suwanniensis znaleziono wyłącznie na Florydzie i to na bardzo małym obszarze.

"Jeśli dojdzie do zatrucia rzeki chemikaliami lub innej katastrofy, to cały gatunek może tego nie przetrwać" - tłumaczył już w 2014 naukowiec Travis Thomas, zajmujący się badaniem tych niezwykłych zwierząt.

Monstrualne gady - mówimy tu o rekordowych rozmiarach dla żółwi jaszczurowatych - zostały z powrotem wypuszczone na wolność.

"Gatunek ten ma wyłącznie swoją rzekę - nie może pójść gdzieś indziej" - dodał badacz.

Jego słowa pozostają aktualne w 2020 r. Podobnie jak fakt, że gatunek od chwili jego wyodrębnienia pozostaje zagrożony...

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas