Wybuch nad Europą. Asteroida Sar2667 spowodowała spektakularną eksplozję

Nad zachodnią Europą, w poniedziałek po godzinie 4 nad ranem czasu polskiego, doszło do wybuchu asteroidy. Mały obiekt kosmiczny o nazwie Sar2667 został wykryty przez ziemskie systemy dopiero wczoraj. Media są zalewane przez nowe materiały filmowe z tego niezwykłego wydarzenia.

NASA i Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych donosiło wczoraj, że nad północną Francją ma spaść asteroida Sar2667, której średnica wynosiła zaledwie 1 m. W ziemską atmosferę weszła pod kątem 40-50 stopni około 4 km od francuskiego wybrzeża. Eksplozja ciała kosmicznego była widoczna we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii.

Naukowcy uznają, że zarejestrowanie tak małego obiektu, który jeszcze nie wszedł w ziemską atmosferę, jest "niesamowite" i "dobrze rokujące na przyszłość". Odkrywcą tej asteroidy jest Krisztián Sárneczky ze stacji Piszkéstető Obserwatorium Konkoly w górach Mátra na Węgrzech. Ostatni raz meteoryt był obserwowany przez systemy w Rantiga Osservatorio w Tincana we Włoszech, zaledwie 13 minut przed uderzeniem i trzy minuty przed wejściem w cień Ziemi.

Reklama

Naukowcy podkreślają, że jest to siódmy przypadek wykrycia kosmicznego kawałka skały, zanim weszła w ziemską atmosferę. Jak donosi ESA: "To znak szybkiego postępu w światowych możliwościach wykrywania asteroid". Mieszkańcy zachodniej Europy nagrali setki filmów rejestrujących spektakularne spalenie się asteroidy Sar2667 w atmosferze naszej planety.

Kosmiczne spotkania

Co ciekawe, prawie 10 lat temu (15 lutego 2013 toku) nad Czelabińskiem w Rosji eksplodował meteoryt o średnicy 17 metrów i wadze 10 tys. ton, wybijając okna w domach w kilku innych miastach. Z kolei ostatnią odkrytą asteroidą, która weszła w atmosferę naszej planety była WJ1, która została zarejestrowana nad Kanadą 19 listopada 2022 roku.

Z kolei 26 stycznia 2023 roku informowaliśmy o asteroidzie 2023 BU, która zaliczyła "jedno z najbliższych zbliżeń znanego obiektu bliskiego Ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano". Została ona wykryta przez system oceny zagrożeń Near Earth Asteroid Scout. Jak donoszą specjaliści, kosmiczne skały o średnicy około ośmiu metrów wchodzą w ziemską atmosferę średnio co pięć lat, z kolei obiekty o średnicy czterech metrów co roku, a asteroidy wielkości około jednego metra kilka razy do roku.

Polecamy na Antyweb | ChatGPT w przeglądarce Opera. Zobacz, do czego może się przydać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: asteroida | Meteoryt | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama