2045 Initiative to projekt, który pozwoli ludzkości oszukać śmierć i żyć wiecznie

Kiedy w 2013 roku Stephen Hawking, podczas festiwalu filmowego w Cambridge oznajmił, że jesteśmy w stanie oszukać śmierć i do egzystencji nie będziemy potrzebowali ciała, nikt w to nie wierzył. Teraz to się zmieniło.

Hawking zapowiadał wtedy, że już niedługo będziemy w stanie skopiować dane z ludzkiego mózgu do komputera i odwrotnie, co w pewnym sensie da nam nieśmiertelność, gdyż nasze informacje wciąż będą żywe np. w odmętach globalnej sieci.

W końcu coraz to nowe badania ludzkiego mózgu pokazują nam dobitnie, że jest on tak naprawdę wielkim twardym dyskiem, który bezustannie gromadzi informacje o otaczającym go świecie, a ciało jest mechanizmem, dzięki któremu jest w stanie te dane zbierać. Fizyk nie był zwolennikiem teorii jakoby istniało życie pozagrobowe w formie egzystencji duszy, co dla niego było po prostu „bajką dla ludzi, którzy boją się ciemności”.

Reklama

Hawking widział ogromny potencjał do urealnienia swoich teorii w projekcie 2045 Initiative, nad którym pracują naukowcy opłacani przez rosyjskiego miliardera, Dmitrija Ickowa. Celem projektu jest stworzenie technologii, która umożliwi m.in przeniesienie zawartości ludzkiego mózgu do programu sterującego człowiekiem-robotem.

W ten sposób całą naszą wiedzę i doświadczenie będzie można dowolnie przemieszczać pomiędzy komputerami a żywymi mózgami. Jeśli nasze ciało umrze, wówczas będziemy mogli przenieść wszystkie informacje do nowego, np. syntetycznego. Technologia ta może też wykorzystać dobrodziejstwa płynące z najnowszych interfejsów mózg-komputer, które niebawem mają stać się praktyczne i wydajne.

Pomysłodawcy 2045 Initiative zaznaczają, że ich projekt będzie sukcesywnie rozwijany przez najbliższe setki lat, więc na realizację tych pięknych i jednocześnie przerażających wizji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale wszystko jest na jak najlepszej drodze do sukcesu.

Źródło: GeekWeek.pl/2045 Initiative / Fot. 2045 Initiative

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy