Reklama

Co jest cool? Justin Bieber i okulary!

Okulary przeciwsłoneczne? Jazz? Justin Bieber? Pytaniem, co w dzisiejszych czasach jest cool zainteresowali się nawet naukowcy. I jak się okazało, odpowiedź wcale nie jest łatwo znaleźć.

Ostatnio modne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych bez względu na porę roku i dnia. Czy zatem jest cool jak zajdzie słońce, a na nosie nadal znajdują się okulary? Jak ustalili badacze - postrzegane jest to raczej negatywnie. Ale jedno jest pewne - cool to nie są reguły, to sposób życia i postrzegania rzeczywistości. To również przeświadczenie, że właśnie takim się jest.

Na pytanie: co jest cool, odpowiedzi padają różne. Często wielki wpływ na to ma wiek ankietowanych. Wśród starszych wymieniano: Jamesa Deana, jeansy Denim i Marlboro. Młodsi mówili z kolei o Justinie Bieberze, Selenie Gomez, trampkach Converse, Zalando, rapie i... Rogerze Federerze.

Reklama

Słówko "cool" ma jednak coraz większe znaczenie. Nie odnosi się już jedynie do stylu, jaki się prezentuje lub poglądów, ale również staje się odpowiedzią. "Cool" oznacza - w porządku, dobry pomysł.

Był jednak okres, w którym cool oznaczało także ukrywanie własnych uczuć. Chronienie własnych poglądów, w obawie przed kompromitacją. Bardzo długo to słowo było kojarzone jedynie z mężczyznami. Aż do czasów Marylin Monroe, która niemal wszędzie okrzyknięta została "cool".

W dzisiejszych czasach nie ma już znaczenia, kto używa tego słowa. Pasuje ono do sytuacji i do obojga płci. Cały fenomen zainteresował naukowców. Psycholog Ilan Dar-Nimrod napisał na ten temat nawet książkę, popartą wieloletnimi badaniami.

Wypytał on przede wszystkim dorosłe osoby, ale w młodym wieku. Wszelkie wypowiedzi podzielił później na kilka kategorii: pewność siebie, atrakcyjność, wartości socjalne, uprzejmość, ambicja, inteligencja i trendy. Z tego mógł wywnioskować dwie rzeczy. Osoba, która jest cool, nie ma żadnych buntowniczych cech. Ponadto zachowanie cool to takie, które odróżnia daną osobę od świata, a nie coś konkretnego.

Bardzo dobrym przykładem jak się rozwijało pojęcie "cool" to seria filmów z Jamesem Bondem. Każdy jest bowiem określany właśnie takim mianem, co oznacza, że idzie z duchem czasu i podoba się ludziom, którzy sami siebie określają jako "cool".

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: okulary słoneczne | Justin Bieber | cool | ranking | James Bond

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy