Dlaczego Polacy chcą mieszkać na przedmieściach?

Przedmieścia stają się coraz bardziej popularne ze względu na bliskość natury oraz jednoczesny dostęp do rozrywki i usług miejskich. Wiele osób przenosi życie zawodowe i osobiste poza centrum metropolii, aby korzystać z zalet zrównoważonego stylu życia. Koszty utrzymania i chęć odpoczynku od stresu miejskiego przyspieszają decyzje o przeprowadzce na peryferie.

Zatłoczone drogi jednym z powodów, dla których ludzie opuszczają miasta
Zatłoczone drogi jednym z powodów, dla których ludzie opuszczają miasta123RF/PICSEL

Ludzie od lat migrują ze wsi do miast. Jednak nie chcą żyć w śródmieściach. Zarówno oni, jak i ludzie mieszkający w centrach miast, wybierają przedmieścia i tam coraz częściej się przeprowadzają.

Według danych Głównego Urzędu Statycznego liczba mieszkańców w centrach miast maleje, natomiast zwiększa się liczba ludzi na przedmieściach. Według niego coraz więcej osób będzie się wyprowadzać z miast i to nie tylko przez koszta utrzymania.

Pandemia Covid-19 pozwoliła na pracę zdalną, co sprzyjało wyprowadzkom na spokojniejsze tereny, które umożliwiały wykonywanie obowiązków w przyjemnych warunkach. Polskie wsie zyskały wtedy 50 tys. mieszkańców.

- Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed światowym kryzysem finansowym w 2008 r. - podkreślił dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jednak również teraz ludzie chętnie przenoszą się na przedmieścia i wsie.

Dlaczego Polacy wybierają przedmieścia?

Z jednej strony bliskość natury, z drugiej - rozrywek, restauracji, rodziny i znajomych. To właśnie kusi ludzi, którzy przeprowadzają się na przedmieścia wielkich metropolii. Rosnące tempo życia i stres powodują, że wielu pragnie spokojnego otoczenia, w którym będą mogli się wyciszyć i zrelaksować. Dostęp do natury daje wiele możliwości - poranny jogging w lesie czy organizacja grilla dla znajomych są często nieosiągalne w mieście.

Duże miasta oferują wiele udogodnień, jednak coraz więcej osób odczuwa presję tego, jak wiele się dzieje wokół nich. Właśnie w centrach miast kumulują się wszystkie usługi i obiekty turystyczne czy miejsca pracy, które powodują hałas i zatłoczenie. W godzinach szczytu drogi są pełne samochodów i ich spalin, unoszących się do okolicznych mieszkań, co jest uciążliwe i niezdrowe. Mieszkanie zaś w centrum życia turystycznego niesie za sobą nocne odgłosy zabawy, które utrudniają sen i wypoczynek.

Z pewnością ceny mieszkań i domów mają wpływ na migrację ludności z drogich centrów miast na wsie czy przedmieścia, gdzie dużo taniej można kupić dom razem z garażem i działką, co jest niemożliwe w przypadku ciasno zbudowanych kamienic i bloków.

Choć życie poza miastem ma swoje wyzwania i wady, dla wielu osób korzyści przeważają nad niedogodnościami.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?