Górny Śląsk - tu też sporo się dzieje

Mówiąc o polskich stolicach kultury, myślimy najczęściej o Warszawie i Krakowie. Ale nie zapominajmy, że w ostatnich latach sporo dzieje się także na Górnym Śląsku. Warto tam czasem zajrzeć, żeby przekonać się, że ten region naprawdę ma sobą wiele do zaoferowania.

Zespół Brzóska & Gawroński
Zespół Brzóska & GawrońskiKonstancja OwczarekINTERIA.PL/materiały prasowe

Śląska arena kulturalna działa prężnie dzięki licznym instytucjom i organizowanym przez nie wydarzeniom. To tu, w Katowicach już  7 listopada rozpocznie się XXI edycja Festiwalu Ars Cameralis i  trwać będzie do 30 listopada. Tegoroczna odsłona festiwalu  zapowiada wiele wystaw, koncertów, spektakli  i spotkań literackich, a wszystko po to by przybywającym gościom pokazać to, co w sztuce najnowszej najciekawsze. W ciągu tych trzech tygodni będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć największe gwiazdy rocka, jazzu oraz folku jak i podziwiać interesujące fotografie i malarstwo.

W stolicy Śląska, w samym centrum Katowic, prężnie działa też wiele galerii sztuki, m.in. Galeria BIBU, założona przez świetną graficzkę Sybillę Skałubę i jej męża Michała Pamułę. Galeria współtworzą młodzi adepci sztuki, absolwenci ASP jak i kierunków związanych z X muzą czy kulturoznawcy. Galeria w bardzo krótkim czasie przyciągnęła na swoje wernisaże najważniejsze postaci kultury na Śląsku ale i co najważniejsze, młodych. Nie ogranicza się tylko do wystaw już uznanych i docenionych artystów ale i daje szansę mniej doświadczonym. Swoje obrazy wieszały tu absolwentki ASP Kulig/Piotrowicz/Walczak ale i wybitny malarz i grafik, doceniony za granicą Antoni Kowalski.

Mówiąc o BIBU nie można nie wspomnieć o Festivalu Golden Vision, który utworzyła Grupa BIBU (Jakub Zdejszy, Sevane Husain, Konstancja Owczarek, Jarka Kowalska, Michał Pamuła, Sybilla Skałuba) przy współudziale Transkolektywu. Obecnie, Golden Vision, to cykl imprez muzyczno-artystycznych organizowanych w budynkach postindustrialnych (Huta Uthemanna w Szopienicach, Stary Browar w Tychach...)      

Nietypowy klip w więzieniu

Nie byliby sobą, gdyby ich klip nie był równie nietypowy co współpraca poety z DJem. Nakręcili go w katowickim więzieniu. I nic dziwnego nie byłoby w tym, gdyby nie fakt, że w video widzimy postaci ubrane od stóp do głów w wełniane "kombinezony"... Autorką tych niekonwencjonalnych kolorowych  wdzianek jest światowa gwiazda knit graffiti- Olek , "ubierająca" we włóczkę najróżniejsze rzeczy (koparki, pianino, palmy...) na całym globie.

Zespół wydał EP-kę "Nigdzie indziej", która spotkała się z pozytywnymi recenzjami m.in. w ogólnopolskim tygodniku "Wprost":  "Nie szukajcie na "Nigdzie indziej" poetyckich fraz w quasi-rockowej oprawie fortepianu i gitary.  To prawdziwie heretycka elektronika."                                        

Poetyckie teksty, minimalistyczne riffy

Niewątpliwie poetyckie, osobiste teksty Brzoski wysuwają się na pierwszy plan, ale nie ustępują im  minimalistyczne gitarowe riffy Bubaka, czy mocna i charakterystyczna elektroniczna struktura brzmień autorstwa Gawrońskiego.     

- Początkowo dźwięki powstawały do gotowych wierszy. Dopiero później zaczęliśmy bardziej spontanicznie lepić słowa i muzykę i okazało się, że brzmi to bardzo dobrze- opowiada Brzoska

Projekt ze względu na nieoczywistą muzykę jak i na oryginalne polskie teksty stanowi nową jakość na polskiej scenie muzyki alternatywnej.  Brzoskę i Gawrońskiego będziemy mogli usłyszeć na żywo już 27 listopada w chorzowskiej Szufladzie w ramach Festiwalu Ars Cameralis

Program Festiwalu Ars Cameralis

- Pablo Picasso & Piero Crommelynck na scenie świata.,

Rondo Sztuki, Katowice

18.XI - Tindersticks, Teatr Rozrywki, Chorzów

20.XI. - Tinariwen, Teatr Rozrywki, Chorzów

22.XI. - Projekcja spektaklu "Hamlet" reż. Oskaras Korsunovas, Teatr Rozrywki, Chorzów;

22.XI. - 18:00 Wernisaż wystawy fotografii KISHIN SHINOYAMA "Atokata/Ślady"
Galeria BWA, Katowice

22.XI. - Spektakl teatralny: "Miranda", reż. Oskaras Korsunovas
Wernisaż wystawy fotografii i fragmentów spektakli Oskarasa Krosunovasa
Teatr Rozrywki, Duża scena, Chorzów

23.XI. - "Na dnie" reż. Oskaras Korsunovas, Teatr Rozrywki, Chorzów

23.XI.- Mischa Kuball - New Pott - Galeria Sektor, CKK Katowice

23.XI-Zbieg poetycki NaDziko
Udział biorą: Elizabeth Willis (USA), Zoe Skoulding & Alan Holmes (Anglia) - performance poetycki "Muzeym znikających dźwięków", Barbara Klicka, Mariusz Grzebalski, Jarosław Mikołajewski oraz Trupa NaDziko (Brzoska, Kobierski, Majzel, Melecki, Olszański, Siwczyk)

Koncert: Deuter
Jazz Club Hipnoza, Katowice

24.XI. - Slow Magic, Jazz Club Fantom, Bytom

25.XI.- Babu Król, Szuflada 15, Chorzów

27.XI - Drekoty, Szuflada 15, Chorzów

27.XI. - Brzoska i Gawroński, wraz z promocją płyty Brzoska/Gawroński "Nunatak" wydaną przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Szuflada 15, Chorzów

28.XI - Michael Nyman Band - Filharmonia Częstochowska, Częstochowa

28.XI - Spotkanie promocyjne projektu "777"
Galeria Rondo Sztuki (Galeria Plus), Katowice

29.XI. - Blockhead / DJ CAM - Jazz Club Hipnoza, Katowice

30.XI. - Efterklang - Kinoteatr Rialto, Katowice

30.XI - Spotkanie literackie wokół książki Krzysztofa Matuszewskiego pt. "Inwokacje zatraty" poświęconej życiu i twórczości Georges'a Bataille'a.
Udział biorą: Krzysztof Matuszewski, Paweł Pieniążek, Szymon Wróbel
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Mikołów

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas