Megaodkrycia: ​Jak walczyć z wrogiem którego nie widać?

Choć niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, to ludzkość dzień po dniu zmaga się z ogromnym zagrożeniem. Niewidocznym, nieprzewidywalnym, śmiertelnie niebezpiecznym i trudnym do pokonania. Wirusy. National Geographic Channel zaprasza na pierwszy z serii filmów "Megaodkrycia - "Walka z pandemiami".

Ludzkość każego dnia zmaga się z potężnym, ale niewidocznym wrogiem...
Ludzkość każego dnia zmaga się z potężnym, ale niewidocznym wrogiem...materiały prasowe

W pierwszym odcinku serii reżyser Peter Berg kreśli niepokojący obraz naszej rzeczywistości, w której dzień w dzień na ludzkość czyha śmiertelne zagrożenie w postaci epidemii i obejmujących swoją skalą całą planetę pandemii. Czarna śmierć, dżuma, cholera, grypa hiszpanka, wirus HIV, Ebola. Każdy z tych wirusów, zbierał i nadal zbiera swoje śmiertelne żniwo - również w Polsce.

Ostatnia odnotowana epidemia w naszym kraju wydarzyła się we Wrocławiu w 1963. To wtedy na rozprzestrzeniający się wirus ospy prawdziwej zachorowało 99 osób, a siedem z nich zmarło. Na kilka tygodni całe miasto zostało sparaliżowane i odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym. Według późniejszych raportów czarna ospa trafiła tu poprzez Polaka, który wrócił z podróży z Indii. I choć od tych wydarzeń minęły 52 lata to zagrożenie epidemiami nie zmalało. Możliwość podróżowania po całym świecie sprawia, że wirusy mogą znacznie łatwiej trafić do naszego kraju, a jedyną barierą ochronną przed nimi jest nauka, wiedza i umiejętności radzenia sobie w przypadku podejrzeń zarażeń.

Aktualnie panująca epidemia wirusa Ebola zmusza medycynę do ciągłego wyścigu z jego mutacjami. To właśnie ten wyścig napędza Megaodkrycia, a tylko one mogą doprowadzić do powstania świata wolnego od zagrożenia pandemią. Nowe, ratujące życie narzędzia, w tym antybiotyki, szczepionki czy oprogramowanie dające możliwość analizowania i prognozowania ognisk choroby, już w najbliższej przyszłości będą wykorzystywane do walki z całym spektrum wirusów, w tym z HIV, wirusem grypy, gorączką krwotoczną, z malarią i szeregiem innych zabójczych chorób.

Swoje niemałe osiągnięcia na tym polu mają polscy naukowcy. Tomasz Wołkowicz - mikrobiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego opracował rewelacyjnie prosty i szybki test na obecność wirusa Ebola w organizmie. Odkrycie przyśpiesza identyfikację zakażenia z kilkunastu do tylko jednej godziny, co ułatwia leczenie tej śmiertelnie groźnej choroby. Ponadto test może być wykonywany praktycznie w każdych warunkach, nawet tam gdzie brakuje specjalistycznego sprzętu.

Mutacje wirusów i epidemie zmuszają medycynę do wyścigu napędzającego Megaodkrycia
Mutacje wirusów i epidemie zmuszają medycynę do wyścigu napędzającego Megaodkryciamateriały prasowe

Wirus Ebola atakuje i zabija błyskawicznie, dlatego odkrycie Wołkowicza może okazać się kamieniem milowym w walce z wirusem Ebola. Z kolei pracująca na Wydziale Dermatologii Stony Brook University w USA dr Katarzyna Sawicka stworzyła wynalazek, który ma szansę zrewolucjonizować sposób w jaki podawane są szczepionki, a tym samym powstrzymanie ognisk chorób. Jej wynalazek - ImmunoMatrix - to prosty w użyciu plaster, który może zastąpić szczepionkę podawaną za pomocą strzykawki. Plaster został uznany za wynalazek roku 2015 w dziedzinie medycyny przez największe czasopismo naukowe "Popular Science".

W pierwszym odcinku serii zaprezentowane zostaną sylwetki naukowców, którzy swoją pracą zmieniają układ sił w nierównej walce z wirusami. Doktor Maria Croyle opracowała rewolucyjny sposób wprowadzania szczepionki na wirusa przeziębienia. Doktor Ian Crozier, wirusolog ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) walczył z Ebolą w Sierra Leone do czasu aż sam zachorował. Przez 40 dni, zamknięty w izolatce codziennie ocierał się o śmierć. Choć żyje, nadal ma problemy ze zdrowiem. Nie przeszkodziły mu one jednak w powrocie na front walki ze śmiertelnym wirusem Ebola.

Wszystko to zaprezentowane ręką Petera Berga - aktora i reżysera znanego z takich produkcji jak "Hancock", "Battleship: Bitwa o ziemię", czy "Ocalony". Od pierwszych do ostatnich minut trzyma w napięciu, jednocześnie nie pozostawiając wątpliwości, że odpowiedź na globalne problemy z pandemiami jest blisko. W tym, jak i każdym kolejnym odcinku serii Megaodkrycia, National Geographic Channel obraz przyszłości przedstawia już dziś.

Dzięki naukowcom zmienia się rozkład sił w nierównej walce z wirusami
Dzięki naukowcom zmienia się rozkład sił w nierównej walce z wirusamimateriały prasowe


Premierowy odcinek serii MEGAODKRYCIA "Walka z pandemiami" w niedzielę, 8 listopada o 22:00

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas