Mołdawia czeka na gości. Jakie restrykcje obowiązują w kraju?
Mieszkańcy Mołdawii są gotowi na ponowne przyjęcie turystów. Kryzys spowodowany pandemią dramatycznie wpłynął na sektor turystyczny, którego straty w tym kraju szacowane są na 350 milionów dolarów. Jednak gospodarze w tym czasie postanowili odnowić swoje obiekty i stworzyć nowe atrakcje, bo jak głosi miejscowe przysłowie "Goście przyjeżdżają, gdy ktoś na nich czeka!".
Przedsiębiorcy z branży turystycznej Mołdawii rozpoczęli kampanię promocyjną po okresie pandemii, która wtrzymała odwiedzających. Chcą oni pokazać, że zastój nie dotknął gospodarzy, którzy dołożyli wszelkich starań, by ich gospodarstwa rozwinęły się jak najbardziej.
- Nasi gospodarze: właściciele gospodarstw agroturystycznych, winnic, organizatorzy wycieczek, przewodnicy, restauracje, hotele i touroperatorzy nie stali w miejscu, ale wykorzystali ten czas, aby odnowić swoje obiekty, stworzyć nowe miejsca noclegowe, więcej tarasów, nowe szlaki turystyczne, kupili rowery i nowe kajaki, zbudowali baseny i każdy z nich odłożył w swoich piwnicach i spiżarniach coś specjalnego, dla długo wyczekiwanych gości. A jak głosi miejscowe przysłowie "Goście przyjeżdżają, gdy ktoś na nich czeka!". Dlatego też nowa kampania jest hołdem dla ludzi pracujących w turystyce i ich odwagi, ponieważ to oni będą tymi, którzy ożywią turystykę w Mołdawii - powiedziała Diana Lazăr, zastępca dyrektora projektu "Konkurencyjność Mołdawii".
- Narodowe Stowarzyszenie Turystyki Krajowej i Przyjazdowej (ANTRIM) ogłasza wznowienie ruchu turystycznego w Mołdawii i zaprasza turystów do odkrywania naszych autentycznych ofert w warunkach maksymalnego bezpieczeństwa - podsumowała dyrektor wykonawczy ANTRIM, Victoria Bucătaru.
Kampania "Bądź Naszym Gościem, ponownie" została zainaugurowana w połowie czerwca spotem filmowym, który pokazuje optymizm i radość z ponownego spotkania z długo oczekiwanymi turystami, ale także z Mołdawianami z całego świata i najbliższymi sąsiadami.
Jakie restrykcje obowiązują w Mołdawii?
Do Mołdawii może przybyć każdy, lecz aby uniknąć czternastodniowej samoizolacji, będziemy musieli spełnić jeden z dwóch warunków. Pierwszym jest po prostu przyjęcie szczepionki na COVID-19 i przedstawienie na miejscu dowodu, że to zrobiliśmy.
Drugim jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa przeprowadzonego do 72 godzin przed przekroczeniem granicy lub wejściem na pokład samolotu (zaleca się wydrukowanie wspomniane dokumentu).
Jeśli natomiast zdecydujemy się na wariant z samoizolacją, będziemy musieli także wypełnić specjalny formularz dotyczący naszego zdrowia, w którym odpowiemy na kilka pytań dotyczących naszego samopoczucia oraz zadeklarujemy, że odbędziemy czternastodniową kwarantannę.
Co ciekawe, z samoizolacji zwolnione są również między innymi: dzieci do piątego roku życia, kierowcy pojazdów przewożących ładunki i pasażerów, osoby podróżujące w celach leczniczych lub z powodów humanitarnych, studenci przyjeżdżający na studia, egzaminy lub konkursy akademickie po przedstawieniu dokumentów potwierdzających czy pracownicy posiadający wizę, zezwolenie na pobyt lub umowę o pracę.