Pij wino ze swoją dziewczyną
Słodkie Lupiac, Sauternes, lub Sainte-Croix-du-Mont? A może wytrawne Chateau La Couspaude rocznik 2011? Jesień to pora wina, gdy podczas długich, jesiennych wieczorów chętniej zasiadamy w domowym zaciszu z lampką trunku w dłoni. Wiedzą o tym w Bordeaux
W poszukiwaniu win idealnych udajemy się do Bordeaux, najbardziej znanego z regionów winiarskich Francji. Przeważa tu produkcja średnio ciężkich, wytrawnych win czerwonych, chociaż w Bordeaux powstają również wina różowe i musujące. Większość czerwonych win Bordeaux stanowi połączenie dwóch szczepów - merlot i cabernet sauvignon. Znacząca większość win czerwonych zyskuje charakter podczas długiego dojrzewania w dębowych baryłkach.
Pośród produkowanych w Bordeaux typów win wyróżniają się słodkie. Najsłynniejsze apelacje to: Lupiac, Sauternes, Sainte-Croix-du-Mont.
Jednym z win na które zdaniem sommeliera Michała Jancika, współpracującego z Lidl Polska, warto zwrócić uwagę jest czerwone wytrawne wino Chateau de La Riviere rocznik 2010. Jest to trunek produkowany z odmian winorośli merlot(85 proc.), cabernet franc (8 proc.), cabernet sauvignon (6 proc.) i malbec (1 proc.).
Tak złożona kompozycja daje ciekawy bukiet, na które składają się aromaty suszonych śliwek, dojrzałych wiśni, dżemu truskawkowego, czarnej porzeczki, toffi i kawy. To wyraziste wino, doskonale komponuje się ze smakiem wołowiny, jagnięciny czy dziczyzny. Przed podaniem zaleca się przelać wino do karafki.
Miłośników win wytrawnych na pewno usatysfakcjonuje Chateau La Couspaude rocznik 2011 (dostępne w sieci Lidl), które będzie stanowiło świetne uzupełnienie dań z wołowiny czy dziczyzny. Sommelier radzi, aby przed podaniem trunku wino napowietrzyć, co wydobędzie pełnię jego smaku i aromatów. Osoby, które preferują wina ciężkie, ale słodkie na pewno zachwyci Chateau Partarrieu 2006. Jest to trunek produkowany w 150-letniej, niewielkiej, 11-hektarowej posiadłości, która od 1993 roku należy do rodziny Philippe Mercadier-a. Produkowane są tutaj wina typu sauternes, zwane są "likierowym cudem winiarstwa".
"Płynne złoto" - tak najczęściej określane są wina z regionu Sauternes, przyznaje Michał Jancik. Na to zasługuje również wspomniany trunek, który nawet początkujących smakoszy win uwiedzie bogactwem aromatów suszonych moreli, pigwy, miodu spadziowego, przejrzałych truskawek, orzechów nerkowca, rodzynek, karmelu i wanilii. Doskonale komponuje się z serami i owocami, a także niezbyt słodkimi deserami.
Monika Dzwonnik