To się dzieje, gdy spuszczasz wodę w WC. Ty kontra tsunami bakterii

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja

Chociaż wszyscy mamy świadomość, że muszla klozetowa jest siedliskiem wielu groźnych patogenów, to jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, w jak szybki i łatwy sposób mogą one przedostać się na nasze ciała. Naukowcy pokazali spektakularny efekt swojego eksperymentu.

To się dzieje, gdy spuszczasz wodę. Ty kontra "tsunami bakterii"
To się dzieje, gdy spuszczasz wodę. Ty kontra "tsunami bakterii"Tech XploreYouTube

Naukowcy w bardzo efektowny sposób pokazali, jak szybko groźne patogeny mogą się rozprzestrzeniać po całej łazience, podczas spuszczania wody w toalecie. Eksperci uważają, że chociaż w kwestii mieszkań w większości przypadków są to bakterie z naszego kału i moczu, to w chwili wizyty w publicznej toalecie, sprawa może wyglądać dla nas o wiele groźniej.

Badacze z Uniwersytetu Kolorado w Boulder przygotowali bardzo ciekawy eksperyment. Wykorzystali w nim muszlę klozetową, wodę i zielone lasery. Następnie spuszczono wodę bez opuszczania deski. Szybko stało się jasne, jak wielki był to błąd. Podczas spuszczenia wody, patogeny szybko zaczęły rozprzestrzeniać się na mgiełce mikrokropelek wody.

Po spuszczeniu toalety uderza w nas tsunami patogenów

Naukowcy użyli zielonych wiązek laserowych, które odbijały się od rozproszonych patogenów. W ten sposób cały efekt został szczegółowo zarejestrowany na zdjęciach za pomocą aparatu cyfrowego. Powstały materiał filmowy ukazuje, co dzieje się w większości toalet u osób, które nie opuszczają desek.

Badania pokazują, że kropelki wody wraz z groźnymi patogenami rozpryskują się z prędkością 2 metrów na sekundę, a następnie unoszą się na wysokość 1,5 metra ponad muszlą w ciągu zaledwie 8 sekund. Chodzi tutaj o aerozole o wielkości 5 mikronów. Oznacza to, że bakterie i wirusy mogą dostać się do wnętrza naszych ciał wraz z wdychanym powietrzem.

Przed spuszczeniem wody, opuszczaj deskę!

Ale to nie wszystko. Patogeny mogą utrzymywać się w powietrzu od kilkunastu minut do nawet godziny. W przypadku publicznej toalety stykamy się więc z zarazkami pochodzącymi od wielu obcych osób, które mogą borykać się z groźnymi chorobami.

Naukowcy tłumaczą, że ich eksperyment ma na celu uświadomić służbom sanitarnym, że trzeba przygotować zupełnie nowe sposoby na o wiele skuteczniejszą dezynfekcję toalet, a także stworzenie nowych systemów wentylacji w tego typu pomieszczeniach. Szczególnie jest to ważne w przypadku takich chorób jak COVID-19.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas