Whisky to napój nie tylko dla bogaczy
Nasz kraj jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków whisky na świecie. Przez ostatnią dekadę sprzedaż tego trunku w Polsce rosła w tempie ok. 20 proc. rocznie. Sukces whisky wynika m.in. z tego, że przejmujemy zachodnie wzorce kulturowe i bogacimy się.
Dane International Wine & Spirit (ISWR) są bardzo wymowne. Przez ostatnie 10 lat sprzedaż whisky w Polsce rosła w tempie ok. 20 proc. rocznie. Prognozy wskazują, że do końca roku w naszym kraju zostanie sprzedanych ok. 17,3 mln litrów wspomnianego alkoholu. Oznacza to, że pełnoletni Polak wypije w 2013 r. ponad 0,5 l. whisky. Wódki spożyje w tym czasie ok. 8,4 l.
"Wprawdzie nadal nie jesteśmy potęgą na tym rynku, ale wzrost spożycia whisky wciąż postępuje. Według prognoz The IWSR w Polsce będziemy mieli do czynienia z rocznym 8-proc. wzrostem spożycia tego trunku przez kolejne 5 lat. Już teraz potencjał polskiego rynku whisky jest dostrzegany w Szkocji. W ostatnim raporcie Scotch Whisky Association, stowarzyszeniu producentów szkockiej whisky, Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce największych odbiorców szkockiej pod względem ilości kupowanego trunku." - mówi raport.
"Potencjał polskiego rynku zaczął dostrzegać również dom aukcyjny Bonhams, który zaczął umieszczać wyceny sprzedawanych przez siebie butelek whisky również w złotych" - informuje Wealth Solutions, instytucja finansowa zajmująca się zarządzaniem inwestycjami alternatywnymi.
Eksperci oceniają, że wzrost zainteresowania whisky w Polsce wynika głównie ze zmiany stylu życia i przejmowania zachodnich wzorców kulturowych. Innym czynnikiem jest wzrost zamożności Polaków. Ponadto, zwiększyła się dostępność whisky na polskim rynku, przy jednoczesnym obniżeniu jej ceny.
Polacy zdali sobie również sprawę z tego, że whisky może być formą inwestycji.
"Wprawdzie zdecydowana większość dostępnego na rynku trunku nie posiada walorów inwestycyjnych, ale historyczne dane pokazują, że rzadkie, kolekcjonerskie butelki starej szkockiej whisky single malt sprawdzają się również jako lokata kapitału. Według danych Whisky Highland indeks IGS 1000 - śledzący ceny tysiąca butelek o największym potencjale inwestycyjnym - wzrósł od początku roku o 18 proc. i 160 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. W takie szkockie trunki Polacy zainwestowali już 10 mln zł" - donoszą eksperci z Wealth Solutions.