iOS czy Android - która platforma lepsza dla programisty?

Wraz ze zwiększającą się liczbą posiadaczy smartfonów, wzrasta potencjał rynku aplikacji mobilnych. To nie programiści konkurują o dobrą ofertę pracy, a pracodawcy konkurują o dobrego specjalistę. Trudno się dziwić - zdolni iOS i Android deweloperzy nie są masowo kształceni przez uczelnie. To ambitne samouki, które zawdzięczają wysokie zarobki dobrze wybranej ścieżce biznesowej. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, to staniesz przed wyborem: Android czy iOS. Którą platformę wybrać?

Android czy iOS - który system bardziej opłacalny dla deweloperów?
Android czy iOS - który system bardziej opłacalny dla deweloperów?123RF/PICSEL

Android od długiego czasu góruje nad iOS w jednej kwestii - liczbie smartfonów opartych o system Android obecnych na rynku mobile. Jak wskazują badania przeprowadzone przez International Data Corporation, w ostatnim kwartale 2013 roku smartfony oparte o system Android stanowiły 80% wszystkich smartfonów! Co oznacza to dla programisty? Decydując się na pracę w środowisku androidowym, masz szansę w błyskawicznym tempie stać się sławny niczym Rovio - twórcy “Angry Birds". Pod warunkiem, że napiszesz naprawdę dobrą aplikację, dostosowaną do wielu różnych modelów smartfonów opartych o system Android.

Konkurencja w AppStore większa niż w GooglePlay

Pomimo przewagi sprzętowej Androida, Apple zdecydowanie góruje w zakresie liczby stworzonych dotąd aplikacji. Jak podaje Forbes, na konferencji WorldWide Developer Conference w minionym roku Apple deklarowało posiadanie 1,25 miliona aplikacji w swoim sklepie, na co zapracowało około 235 000 twórców. Liczbę aplikacji Androida w tym samym czasie szacowano na 800 000 aplikacji, stworzonych przez około 150 000 deweloperów.

Android czy iOS - który system bardziej opłacalny dla deweloperów?

Sukces finansowy aplikacji zależy od wielu czynników, dlatego trudno tutaj generalizować. Niemniej istnieją liczby i zestawienia, które mogą nieco ułatwić decyzję. W minionym roku przedstawiciele Apple deklarowali, że aplikacje na iOS zostały pobrane około 50 miliardów razy, generując 5 miliardów dolarów zysku wypłaconego deweloperom. Android, przy aplikacjach pobranych około 48 miliardów razy, przekazało twórcom około 900 milionów dolarów.

Jak zacząć?

Liczby dotyczące pobrań aplikacji i zarobków ich twórców zachęcają do nauki.  Od czego zacząć?

- Wybrałem Androida, ponieważ od początku wydawał mi się platformą bardziej otwartą niż iOS. Poza tym sprzęt od Apple'a wymagał większej inwestycji finansowej. Wszystkiego nauczyłem się sam, korzystając z platformy Androida dla deweloperów - mówi Marcin Robaczyński, deweloper aplikacji na Androida, pracujący dzisiaj dla największych polskich marek.

Korzystanie z podręczników deweloperskich i SDK dla programistów to najlepsza szkoła programowania aplikacji mobilnych. Dobrym źródłem informacji są również społeczności gromadzące się wokół forów internetowych oraz na specjalistycznych konferencjach - jak np. 4Developers w Warszawie - na których prelegenci dzielą się swoją praktyczną wiedzą i przestrzegają przed najczęściej popełnianymi błędami. Reszta leży w rękach, motywacji i szczęściu programisty.

Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas