A3XX - Airbus patentuje kolejnego kolosa

Airbus złożył nowy wniosek patentowy opisujący samolot jeszcze większy niż A380 – czytamy na łamach serwisu Slashgear.

A3XX będzie kolejnym dwupoziomowym kolosem przystosowanym do przewozu pasażerów oraz ładunków. Marisa Garcia ze Skift komentuje, że widać w nim zapożyczenia z kilku różnych potężnych maszyn, w tym z A380, Belugi czy rosyjskiego Antonowa. Najważniejsze jednak, że konstrukcja ma być jak najbardziej praktyczna w użytkowaniu, co odnosi się także do obsługi lotniskowej - rysunki sugerują obecność dość nisko ulokowanych wejść.

Wciąż nie wiadomo, gdzie Airbus chciałby umieścić skrzydła i silniki samolotu. Opcji jest kilka. Ciekawe została rozwiązana kwestia wnętrza, które będzie modyfikowalne, co oznacza, że złożenie całego przedziału da dodatkowe miejsce dla ładunków.

Reklama

Nietrudno się domyśleć, że nowa konstrukcja byłaby jeszcze bardziej pojemna od największego na świecie samolotu pasażerskiego, jakim jest A380. Co to oznacza? Pokład A380 w konfiguracji wyłącznie ekonomicznej pomieściłby 853 pasażerów. A3XX poleciałoby ponad 900, co wydaje się absurdalne.

Airbus przekonuje, że duże samoloty są przyszłością lotnictwa. A380 ma się podobno doskonale, na całym świecie jakaś maszyna tego typu wykonuje manewr startu bądź lądowania średnio co 3 minuty. Zapotrzebowanie na podobne konstrukcje będzie rosło, ponieważ największe aglomeracje stają się coraz większe i nic tego wzrostu nie zatrzyma. Chcąc sprostać wymaganiom przyszłości, należy konstruować potężne samoloty. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Airbus A380 | samolot pasażerski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy