Asteroida Apophis nie zniszczy życia na Ziemi

Asteroida Apophis nie uderzy w Ziemię. Taką możliwość definitywnie wykluczyła NASA, która stale monitoruje przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu obiektów, które mogłyby znajdować się na torze kolizyjnym z naszą planetą.

Tuż po odkryciu asteroidy Apophis oszacowano, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że obiekt uderzy w Ziemię. Po szczegółowym przeanalizowaniu danych z lat 2011-2012 taka ewentualność została odrzucona.

Asteroida Apophis ma 325 m średnicy i dwukrotnie przeleci w pobliżu Ziemi - najpierw w 2029 roku, a następnie 7 lat później. Zbliżenie to nie będzie jednak stanowiło żadnego zagrożenia dla życia na naszej planecie.

- Prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy w Ziemię jest mniejsze niż jeden do miliona, a to oznacza, że ewentualność taką możemy wykluczyć w 2036 r. Nasze zainteresowanie Apophisem odtąd będzie zatem czysto naukowe - powiedział Don Yeomans z Near-Earths Object Program Office.

13 kwietnia 2029 r. asteroida Apophis zbliży się do Ziemi na odległość około 31 000 km. Będzie to najbliższy przelot tak dużego obiektu obok naszej planety. Niektórzy z naukowców początkowo obawiali się, że ziemskie pole grawitacyjne zmieni trajektorię asteroidy tak, że ta kilka lat później uderzy w naszą planetę, ale taka możliwość została jednoznacznie odrzucona.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: asteroida | astronomowie | Kosmos | uderzenie asteroidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy