Bakterie mogą przejść w stan zombie

​Bakterie w obliczu braku pożywienia, wystawione na działanie antybiotyków, intensywne światło UV lub inne niebezpieczne warunki, mogą przejść w swoisty uśpiony stan podobny do hibernacji. Wyłączają wszystkie główne funkcje życiowe do momentu poprawy warunków środowiskowych.

Mimo że stan anabiozy jest znany naukowcom już od jakiegoś czasu, to teraz odkryto nową metodę, która przełącza bakterie w tryb zombie. To jeden z mechanizmów wykorzystywanych przez bakterie do ochrony przed antybiotykami - może dostarczyć cennych wskazówek, które mogą być przydatne w opracowaniu nowych leków.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Amsterdamie zbadał, w jaki sposób Bacillus subtilis, niepatogenne bakterie, które można znaleźć w glebie, przeczekują czas głębokiego głodu. Uczeni wybrali konkretnie typ Bacillus subtilis, który nie tworzy endospor, czyli płaszczu ochronnego uruchamianego w krytycznych warunkach. Wnioski są zaskakujące - odkryto nowy stan fizjologiczny, w którym mogą znajdować się bakterie.

- Widzieliśmy wyraźnie różnice między stanem aktywnym, stanem uśpienia i tym stanem. Zwykle bakterie Bacillus mają kształt pręta, ale zagłodzone skurczyły się i przybrały postać niemal kulistą. Wszystkie procesy normalnie aktywne w bakteriach zostały zmienione. Ale nie zatrzymały się całkowicie, jak ma to miejsce w stanie uśpienia. Bakterie nadal były się w stanie dzielić - nie raz na 40 minut, a raz na 4 dni. To potwierdza, że mamy do czynienia z zupełnie nowym stanem fizjologicznym - powiedział prof. Leendert Hamoen z UvA Swammerdam Institute for Life Sciences.

Nowy stan został nazwany "oligotroficznym stanem wzrostu", który oznacza niedobór składników odżywczych. W tym stanie bakterie mogą się dzielić i pozostawać metabolicznie aktywne, ale robią to znacznie wolniej niż zwykle - podobnie jak zombie.

Co ciekawe, gdy warunki zewnętrzne się poprawią, bakterie mogą powrócić do swojego normalnego kształtu i normalnie tworzyć nowe kolonie. "Stan zombie" jest więc skuteczną metodą przetrwania trudnych warunków, takich jak atak antybiotyków.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy