Belgowie zamienią mocz w wodę pitną

​Belgijscy naukowcy stworzyli maszynę, która zamienia mocz w wodę pitną i nawozy mineralne przy użyciu energii słonecznej. Technika ta może znaleźć zastosowanie zarówno na obszarach wiejskich, jak i w krajach rozwijających się.

Chociaż istnieją skuteczne sposoby na oczyszczanie skażonej wody, system zastosowany przez uczonych z Uniwersytetu w Gandawie jest warty przytoczenia. Wykorzystuje specjalną membranę i światło słoneczne, dzięki czemu jest bardziej energooszczędny od konkurencyjnych rozwiązań i może być stosowany na obszarach, w których nie ma dostępu do elektryczności.

- Jesteśmy w stanie odzyskać nawóz i wodę pitną z moczu przy użyciu energii słonecznej - powiedział Sebastiaan Derese, główny autor badań.

Mocz jest magazynowany w dużym zbiorniku, który następnie ogrzewa się energią słoneczną. Przechodząc przez specjalną membranę, z moczu jest odzyskiwana woda i składniki mineralne, takie jak potas, fosfor czy azot.

Twórcy niezwykłego urządzenia przetestowali je ostatnio na 10-dniowym festiwalu muzyki i teatru w centrum Gandawy, odzyskując ponad 1000 litrów wody z moczu biesiadników. Celem uczonych jest zainstalowanie większych maszyn w obiektach sportowych i na lotniskach, ale także na obszarach wiejskich, gdzie występują niedobory wody pitnej i nawozów.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda pitna | mocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama