Bozon Madala - nowa cząstka elementarna odkryta?
W 2012 roku, badacze z Uniwersytetu Witwatersrand w Południowej Afryce, korzystając z danych które uzyskano na drodze eksperymentów i doprowadziły do odkrycia bozonu Higgsa w placówce CERN, wykryli sygnały wskazujące na obecność nowej cząstki. Kolejne doświadczenia, przeprowadzone w 2015 i 2016 roku zdają się potwierdzać istnienie nowego bozonu Madala.
Studenci oraz naukowcy z High Energy Physics Group (HEP) twierdzą, że jeśli ich hipoteza jest prawidłowa, to przyczyni się ona do zrozumienia ciemnej materii, która stanowi około 27 proc. bilansu masy-energii w widzialnej części Wszechświata. Jej istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne, ale ta hipotetyczna materia nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego.
Model Standardowy, uzupełniony o bozon Higgsa który odkryto w 2012 roku, nie potrafi wyjaśnić obecności i zachowania ciemnej materii. Profesor Bruce Mellado, lider grupy HEP wyjaśnił, że ta cząstka elementarna oddziałuje tylko ze znaną nam materią, która stanowi jedynie 4 proc. masy Wszechświata. Zaś bozon Madala, jeśli istnieje, ma oddziaływać z ciemną materią.
Eksperymenty przeprowadzone w 2015 i 2016 roku wskazują na obecność bozonu Madala, którego masa ma wynosić około 270 gigaelektronowoltów (GeV), oraz innego, tajemniczego bozonu o masie nawet 750 GeV. Dla porównania, masa bozonu Higgsa wynosi zaledwie 126 GeV.
Potwierdzenie istnienia nowych bozonów wymaga oczywiście kolejnych dowodów, które zostaną następnie przeanalizowane przez społeczność naukową. Jeśli praca zostanie przyjęta pozytywnie, odkrywcy z pewnością będą mogli liczyć na Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.