Chandrayaan-II w 2016 lub 2017 roku

Prezes Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych ISRO przekazał, że druga misja księżycowa odbędzie się w 2016 lub 2017 roku.

Prototyp łazika Chandrayaan-II
Prototyp łazika Chandrayaan-IIKosmonauta

Jak cytuje K. Radhakrishnanę chińska agencja prasowa Xinhua, "Chandrayaan-II będzie misją, w której będziemy musieli wzruszyć księżycowy grunt, aby przeprowadzić eksperymenty. Chandrayaan-II wystrzelimy w 2016 lub 2017, używając rakiety GSLV". "W maju 2012 przeprowadziliśmy studium wykonalności budowy lądownika, które to zostało ukończone. Wyniknęło z niego, że będziemy zdolni do budowy lądownika w Indiach. Potrzebujemy na to 2-3 lat", miał dodać.

Początkowo misja była planowana na kilka lat wcześniej, jako indyjsko-rosyjska. Wobec krajowych możliwości naukowo-technicznych możliwe, że udział rosyjski zostanie ograniczony. We wrześniu 2013 wybrano dla misji przyrządy naukowe.

Pierwsza misja księżycowa ISRO, Chandrayaan-I, miała miejsce w październiku 2008 roku. W listopadzie zeszłego roku Indie pomyślnie wystrzeliły misję w kierunku Marsa. Sonda MOM jest jeszcze w drodze do Czerwonej Planety. Piątego stycznia Indie zainaugurowały zaś tegoroczne starty w kosmos udanym, z dawna wyczekiwanym, pomyślnym wystrzeleniem rakiety GSLV Mk II.

Ponadto, 7 stycznia Indie przeprowadziły udany test rodzimej taktycznej rakiety ziemia-ziemia Prithvi II, zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych. Test miał miejsce na poligonie w prowincji Orisa. Jednostopniowy pocisk na paliwo ciekłe ma zasięg 350 kilometrów i udźwig 1 tony.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas