Reklama

Człowiek z Flores nie był hobbitem, a cierpiał na zespół Downa

​W 2003 r. na wyspie Flores znaleziono szczątki tajemniczej istoty, którą ze względu na niewielki rozmiar nazwano hobbitem. Odkrycie to okrzyknięto najważniejszym wydarzeniem w historii ewolucji człowieka od 100 lat.

Naukowcy podejrzewali, że szczątki znalezione na Flores mogą należeć do nowego, nieznanego do tej pory gatunku hominida, któremu nawet nadano nazwę - Homo floresiensis. Czaszka i kości uda osobnika oznaczonego jako LB1 wskazywały na jego niski wzrost - ok. 1,1 m - i o 2/3 mniejszą pojemność mózgoczaszki niż człowiek współczesny. To niektórym naukowcom wystarczyło, by zaklasyfikować go jako nowy gatunek człowieka.

Szczegółowe badania przeprowadzone na LB1 wykazały jednak coś innego. Okazało się, że żyjący ok. 15 000 lat temu osobnik, mógł po prostu cierpieć z powodu zaburzeń rozwojowych. Dodatkowe analizy wykazały, że pojemność czaszki LB1 nie jest tak mała, jak pierwotnie się wydawało - 380 ml, a o 50 ml większa. Szybko skorelowano to z wielkością głów ludzi z zespołem Downa żyjących w okolicach Indonezji.

Przy pierwszych badaniach nad szczątkami w 2003 r. krótką kość udową porównano z modelem współczesnych Pigmejów (afrykańskiego ludu o bardzo niskim wzroście), co było nadużyciem. Dzisiaj uczeni wiedzą, że osoby cierpiące na zespół Downa mają znacznie krótsze kości udowe.

Naukowcy stwierdzili, że szkielety znalezione w jaskini Liang Bua, w tym LB1, nie mają wystarczająco dużo unikalnych cech, by konieczne było tworzenie dla nich nowego gatunku człowieka. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że osobniki te cierpiały z powodu zespołu Downa.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zespół Downa | nowy gatunek człowieka | Hobbit

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy